مدت زمان گرفتن جواز کسب و مراحل آن

مدت زمان گرفتن جواز کسب و مراحل آن

به اشتراک گذاشتن این مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

هر کسب و کاری برای شروع فعالیت خود نیازمند یک وسیله و یا محل است. گرفتن یک محل مشخص و یا استفاده از یک وسیله، به مجوز از سوی نظام صنفی احتیاج دارد. این مجوز را جواز و یا پروانه کسب می گویند.

باز کردن یک مغازه، یک کارگاه خیاطی، تهیه دستگاه اتوشویی و به طور کلی هر گونه کسب و کار در کشور قبل از شروع به فعالیت موظف به اخذ جواز کسب و کار هستند. در غیر این صورت انجام هر گونه فعالیت آن ها غیر قانونی محسوب می شود. در ادامه به شرایط، نحوه و مدت زمان دریافت پراونه کسب می پردازیم.

مراحل گرفتن جواز کسب

جواز کسب

مدارک و شرایط لازم جهت گرفتن پروانه کسب

هر کسب و کاری که قصد شروع فعالیت خود را دارد، فارغ از نوع آن، موظف است چندین مدرک را تحویل واحد صنفی مورد نظر دهد. این مدارکی که پیش تر در قسمت مراحل اخذ جواز کسب به آن اشاره شد عبارتند از:

مدارک و شرایط لازم جهت گرفتن پروانه کسب

مدت زمان گرفتن جواز کسب

پس از آن که درخواست اخذ جواز کسب از سوی واحد صنفی مورد تایید قرار گرفت، متقاضی تا سه ماه مهلت دارد تا مدارک مورد نیاز را برای این واحد ارسال کند. از زمان ارسال این مدارک، در صورتی که کامل باشد و مورد تایید قرار گیرد، پس از گذشت ۱۵ روز جواز کسب برای شخص متقاضی ارسال می گردد.

توصیه می شود قبل از ارسال مدارک، آن ها را چندین بار بررسی نموده و از صحت و درستی آن ها اطمینان حاصل کنید. بدین ترتیب زمان گرفتن جواز کسب را به حداقل می رسانید.

ثبت نام اینترنتی جواز کسب

چنانچه مایل هستید تمامی فرایند ثبت درخواست، ارسال مدارک و گرفتن جواز کسب را به صورت اینترنتی انجام دهید، می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی ایرانیان اصناف، به اخذ جواز کسب اقدام کنید. برای این کار ابتدا باید در وب سایت “درگاه ملی مجوز های کشور”، حساب باز کرده و درخواست خود را ثبت نمایید.

سپس ادامه درخواست و ارسال اسکن مدارک را در سایت ایرانیان اصناف به اتمام رسانید. مدت زمان صدور پروانه کسب در اقدام اینترنتی نیز حدودا ۱۵ روز کاری است که در نهایت جواز کسب با پست الکترونیکی برای شما ارسال می گردد.

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

زنبیل خرید