هر آنچه در مورد حقوق دستمزد سال ۹۹ باید بدانید

حقوق دستمزد 99

به اشتراک گذاشتن این مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

پس از جلسات متعدد و فراز و نشیب‌های فراوان در نهایت حداقل حقوق دستمزد سال ۹۹ که به عوامل مختلفی مانند افزایش قیمت بنزین و سایر کالاهای مصرفی بستگی داشت،  به میزان ۲۱ درصد افزایش یافت.  البته پیش بینی میشد که حداقل دستمزد سال ۹۹ نسبت به سال گذشته بیشتر افزایش پیدا کند اما اینگونه پیش نرفت.

روال سالانه این‌گونه است که شورای عالی کار، دستمزد کارگران را که در صنایع و شرکت‌هایمختلف در کل کشور مشغول به کار هستند افزایش می‌دهد. در این مطلب، تصمیمات نهایی پیرامون میزان افزایش دستمزد ۹۹ و حداقل حقوق سال پیش رو را بررسی می‌کنیم.

درصد افزایش حداقل دستمزد سال ۹۹

در جلساتی که در مجلس برگذار شد، بعضی از نمایندگان میزان افزایش حقوق را ۳۰٪ و تعدادی دیگر آن را ۱۵٪ پیشنهاد می‌دادند ولی نهایتاً ۲۱٪ افزایش حقوق به تصویب رسید.

تصویب افزایش ۲۱ درصدی حداقل حقوق کارگران ۹۹

در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹ جلسه شورای عالی کار در شرایطی برگزار شد که اعتراضات قشر کارگران به نامشخص بودن میزان افزایش دستمزد سال ۹۹ روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شد.

بعد از بیش از ۶ ساعت مذاکره و بحث‌های چالش برانگیز درباره میزان افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹، نهایتاً میزان افزایش حقوق با رای‌گیری مشخص شد.

برای نخستین بار در سالهای گذشته، رقم افزایش حقوق کارگران بدون رسیدن به توافق همه طرف‌های میز مذاکره مشخص و با رای‌گیری تمام می‌شود. نکته عجیب اینکه نمایندگان قشر کارگران حاضر نشدند صورتجلسه نهایی را امضا کنند و بدون اینکه صورت جلسه به امضا آنها برسد، جلسه را ترک کردند.

جزئیات افزایش حقوق سال ۹۹

نتیجه نهایی جلسه افزایش حقوق به این شرح است:

سبد معیشت خانوار در سال ۹۹

دوشنبه پنجم اسفند ۹۸، جلسه کمیته دستمزد که شامل سه گروه نماینده کارگران، کارفرمایان و دولت بود تشکیل شد تا در مورد سبد معیشت خانوار در سال ۹۹ تصمیم‌گیری کنند. در این جلسه، مبلغ ۴،۹۴۰،۰۰۰ تومان (چهار میلیون و نهصد و چهل هزار تومان) به عنوان سبد معیشعتی خانوار در نظر گرفته شد.

این عدد در شرایطی نهایی شد که نماینده کارگری به شدت مخالفت کرد و این تصمیم را در واقع نظر نمایندگان کارفرمایان و دولتی‌ها دانست.

 در واقع سبد معاشی که برای کارگران در سال ۹۹ تعیین شده به معنای مصداق بارز خط فقر است. به عبارت دیگر، ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان  حداقل هزینه یک خانوار ۴ نفره در شهرهای بزرگی مانند تهران هم نمی‌شود.

نماینده کارگران در جلسات مربوط به حقوق دستمزد مطرح کرد که باید حداقل حقوق ۹۹ کارگران را با توجه به همین سبد معیشتی در نظر بگیرند که در این صورت افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق دستمزد سال ۹۹ می‌شد.

جدول افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹

در جدول زیر میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ را مشاهده می‌کنید.

جدول افزایش حقوق کارگران در سال 99

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

زنبیل خرید