لیست بیمه اینترنتی چیست؟

لیست بیمه تامین اجتماعی

به اشتراک گذاشتن این مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

تامین اجتماعی سازمانی بیمه‌گر بوده و تمامی افرادی که تمایل دارند از خدمات و مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار باشند، باید هر ماه مبلغی را به عنوان حق بیمه به این سازمان پرداخت کنند. یکی از مهمترین اقدامات قانونی پس از راه اندازی کسب و کار، بیمه کردن کارکنان است. 

طبق قوانین سازمان تامین اجتماعی، تمامی کارفرماهای مشمول این قانون باید حداکثر ظرف ۱۵ روز پس از شروع کسب و کار نسبت به انجام بیمه کارکنان خود اقدامات لازم را انجام دهند. یکی از مهم‌ترین مزایایی که بیمه کردن کارکنان دارد، استفاده از خدمات بیمه این سازمان در صورت بروز حوادث احتمالی ناشی از کار است.

با توجه به اینکه بسیاری از امور اداری از طریق اینترنت انجام می شود، کارفرمایان برای ارسال لیست بیمه هم تمایل دارند که از اینترنت استفاده کرده تا در زمان و استفاده از نیروی انسانی صرفه جویی کنند.

در ادامه شما را با مفهوم بیمه و ارسال اینترنتی لیست بیمه آشنا کرده و ساده‌ترین روش پرداخت و ارسال آنلاین لیست بیمه تامین اجتماعی را توضیح خواهیم داد.

لیست بیمه چیست؟

در ابتدا خوب است که تعریفی کلی و جامع از حق بیمه داشته باشیم. حق بیمه عبارت است از مبلغی که برای استفاده از مزایای تامین اجتماعی به این سازمان پرداخت می‌شود. میزان مبلغ حق بیمه ۳۰ درصد از کل مبلغ حقوق، حقوق بگیر می‌باشد که ۲۳ درصد آن توسط کارفرما پرداخت شده و ۷ درصد دیگر نیز توسط کارگر به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود. برای پرداخت این مبلغ کارفرمایان هر ماه مکلف به تهیه لیستی هستند که در اصطلاح به آن لیست بیمه می‌گویند.

دفترچه بیمه تامین اجتماعی - ارسال لیست بیمه اینترنتی

ارسال لیست بیمه از طریق اینترنت و بصورت آنلاین

تفاوتی نمی‌کند که شما برای دیگران کار کنید یا کسب‌ و کار خود را داشته باشید، اگر تمایل دارید از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید باید به‌صورت ماهیانه سوابق شما در قالب لیست بیمه اینترنتی به این سازمان ارسال شود. با توجه به تنوع قوانین مربوط به تامین اجتماعی، شاید برای بسیاری از افراد، ارسال لیست بیمه از طریق اینترنت پیچیده به نظر برسد و در تهیه آن دچار مشکل شوند. 

با توجه به پیشرفت‌ها و توسعه‌هایی که در این سازمان صورت گرفته است، امروزه برای ارسال اینترنتی لیست بیمه دیگر نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها و شعب سازمان برای دریافت فیش حق بیمه نیست. شما در محل کار خود و یا در منزلتان با استفاده از اینترنت و ورود به سایت سازمان تامین اجتماعی، می‌توانید فیش حق بیمه را دریافت کرده و اقدام به پرداخت آنلاین لیست بیمه اینترنتی خود کنید.

ورود به سامانه بیمه تامین اجتماعی
لیست بیمه اینترنتی کارفرما

نخستین گام جهت تهیه لیست بیمه اینترنتی

اقدامات اولیه لازم جهت تهیه و ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی اینترنتی به شرح زیر می‌باشد:

کارفرمایان و بیمه شدگانی که لیست بیمه خود را به صورت حضوری به یکی از شعب تامین اجتماعی و کارگزارها ارائه می‌دهند، می‌توانند با ارائه دو فایل تهیه شده از نرم افزار تهیه لیست، فیش حق بیمه خود را دریافت نمایند. فقط کافیست که این دو فایل بر روی سی دی یا دی وی دی رایت شود و به شعب تحویل داده شود.

آموزش ارسال اینترنتی لیست بیمه به تامین اجتماعی

برای اینکه در زمان ارسال اینترنتی لیست بیمه خود با مشکل مواجه نشوید تمامی مراحل انجام روند ارسال را برایتان شرح خواهیم داد.

– مرحله اول: مراجعه به سامانه ارسال لیست بیمه

در اولین مرحله شما باید به آدرس اینترنتی https://Samt.tamin.ir مراجعه کنید .

– مرحله دوم: وارد کردن مشخصات کارفرما برای ورود به سامانه

 در دومین گام باید کد ملی کارفرما یا نماینده را بعنوان نام کاربری و رمز عبور که ترکیبی از عدد و حروف است را وارد کنید. توجه داشته باشید که حتما کلید Caps lock روشن باشد و  صفحه کلید شما حتما بصورت انگلیسی باشد. در صورت مشاهده صفحه تغییر رمز شما باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

– مرحله سوم: بارگذاری لیست بیمه

برای ارسال لیست بیمه به تامین اجتماعی در این مرحل با انتخاب گزینه بارگذاری لیست بیمه اینترنتی از منوی عملیات و انجام دادن گام‌های زیر ، لیست بیمه تامین اجتماعی را ارسال خواهید کرد.

 حال می‌توانید از آن پرینت گرفته و یا شناسه پرداخت آن را یادداشت کرده و بصورت غیر حضوری از طریق درگاه اینترنتی بانک رفاه ، حق بیمه خود را پرداخت کنید. با طی کردن این مرحله کار به اتمام رسیده و عملیات با موفقیت انجام شده‌است.

نمونه برگه پرداخت حق بیمه کارکنان

نکات مهم در خصوص ارسال لیست بیمه اینترنتی 

همواره در زمان ارسال لیست خود به وضعیت درخواست توجه داشته باشید تا روند کار شما با مشکل مواجه نشده و به درستی انجام شود. در ادامه ۵ مرحله‌ای را که در زمان ارسال لیست بیمه اینترنتی باید به آنها توجه داشته باشیم ذکر می‌کنیم.

علت عدم تایید نهایی لیست بیمه

برای دانستن علت عدم تایید نهایی لیست بیمه می توانید بر کلیک روی “نمایش خطاها” در پایین صفحه مشاهده کنید. دقت کنید که تایید نهایی به صورت اتوماتیک انجام شده و توسط نیروی انسانی شرکت بیمه انجام نمی شود. سیستم خطاهایی که مربوط به مشخصات و هویت فرد باشد مشخص کرده و نظارتی روی اعداد و ارقام لیست بیمه شما ندارد. 

در نتیجه در ارسال اینترنتی لیست بیمه حتما توجه داشته باشید که اگر محاسبات شما درست نباشند، توسط اپراتور برگشت داده می شود و شما باید لیست خود را اصلاح کرده و مجددا ارسال کنید.

نحوه پرداخت اینترنتی لیست بیمه تامین اجتماعی 

برای پرداخت آسان‌تر لیست بیمه اینترنتی شما می‌تونید به روش اینترنتی اقدام کنید. با انتخاب یکی از راه‌های زیر با صرف کمترین زمان و هزینه موفق به پرداخت لیست خود خواهید شد.

جریمه عدم ارسال اینترنتی لیست بیمه چقدر است؟

مدت زمانی که برای پرداخت لیست بیمه اینترنتی کارکنان از سوی سازمان تامین اجتماعی تعیین شده است ۳۰ روز است. اگر صاحبان مشاغل و کارفرمایانی که مکلف به پرداخت لیست بیمه اینترنتی کارکنان خود هستند ظرف مدت ۳۰ روز نسبت به تنظیم لیست حقوق وارسال آن اقدامی انجام ندهد، مشمول پرداخت جریمه نقدی خواهند شد میزان جریمه‌ای که برای این دسته از افراد در نظر گرفته شده‌است مبلغی معادل ده درصد حق بیمه همان ماه می‌باشد.

همچنین کارفرمایانی که درمدت  زمان تعیین‌شده تمام یا بخشی از حق بیمه مربوط به لیست کارکنان خود در ماه‌های گذشته را پرداخت نکرده باشند، علاوه بر اصل حق بیمه، مکلف به پرداخت جریمه نقدی به میزان دو درصد تمام یا کسری از بدهی قطعی پرداخت‌نشده به ازای هرماه تأخیر هستند.

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

زنبیل خرید