5 دلیل منصفانه برای اخراج و فرآیند آن

به اشتراک گذاشتن مقاله

اخراج زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت مجبور است به صلاح کسب‌وکار خود با برخی کارمندان قطع همکاری کند. اگر کارفرمای شما قرارداد کاری شما را فسخ کند، باید رویه های خاصی را برای اطمینان از عادلانه بودن اخراج دنبال کند. یادگیری در مورد این رویه ها و نحوه عملکرد فرآیند اخراج به شما کمک می کند تا بفهمید چرا شرکت اخراج کردن را انتخاب می کند، دانستن آن برای مدیر هم از بروز تنش در محل کار جلوگیری می کند. در این مقاله 5 دلیل منصفانه برای اخراج را مورد بحث قرار می‌دهیم و نحوه عملکرد این فرآیند را توضیح می‌دهیم.

 

دلایل اخراج چیست؟

دلایل قانونی زیادی برای اخراج وجود دارد که کارفرما ممکن است هنگام اخراج یک کارمند به آن ها اشاره کند. در اینجا 5مورد مهم را بررسی می کنیم:

 

1. رفتار

شرکت‌ها و سازمان‌ها معمولاً دارای دستورالعمل‌هایی هستند که به وضوح بیان می‌کند داشتن چه رفتاری در محیط کار لازم است. اگر یک کارمند تنها یک عمل خلاف را انجام دهد، می تواند منجر به اخراج شود. این می تواند شامل آزار و اذیت، خشونت و یا غیبت بی دلیل وناکارآمدی باشد. 3 نوع سوء رفتار درحالت کلی وجود دارد:

 

سوء رفتار عمومی

این شکل از رفتار نامناسب کمتر جدی است و کارمندان ممکن است پس از ایجاد تغییرات لازم اصلاح شوند. به عنوان مثال، اگر یک کارمند همیشه دیر می آید، کارفرمای او می تواند به عنوان یک هشدار از او بخواهد که حضور منظم داشته باشد. اگر این کار را نکند، رفتار نادرست منجر به اخراج منصفانه می شود. در بیشتر موارد، سوء رفتار عمومی مستلزم یک سری هشدارها قبل از اخراج است. البته این را هم بدانید که رفتار نادرست عمومی بین شرکت ها متفاوت است.

 

برای حل مشکل کارمندان نامنظم می توانید مقاله نحوه برخورد با کارمندی که همیشه دیر می آید!” را مطالعه کنید.

 

سوء رفتار فاحش

این شکل از رفتار نادرست ماهیت جدی تری دارد و شامل اعمالی می شود که برای کسب و کار مضر است. این رفتار می تواند شامل تقلب، نافرمانی جدی و سهل انگاری باشد. برخلاف رفتار نادرست عمومی که کارفرمایان را ملزم به اخطارهای متعدد می کند، تخلف فاحش چنین نیست. کارفرما می تواند کارمند را فوراً و بدون اطلاع قبلی اخراج کند.

 

سوء رفتار خارج از محل کار

در مواردی ممکن است منصفانه باشد که یک کارمند را به دلیل رفتار نادرست خارج از محیط کار اخراج کنید. تنها در صورتی که شواهدی وجود داشته باشد که نشان دهد که بر عملکرد کارمند و کسب و کار شما تأثیر منفی گذاشته است. برای مثال، اگر این رفتار نامناسب باعث لکه‌دار شدن و آسیب رساندن به برند شرکت شود.

 

2. قابلیت یا عملکرد

کارفرمایان می توانند کارمندان را با دلایل مرتبط با عملکرد و توانایی آن ها اخراج کنند. این می تواند شامل استعداد، مهارت، وضعیت جسمی یا روانی آن ها شود. اگرچه راه های بهتر و عادلانه تری برای رسیدگی به عملکرد ضعیف و مشکلات جسمی وجود دارد، اما متاسفانه بسیاری از کارفرمایان اخراج را انتخاب می کنند. در اینجا چند نکته ضروری در مورد اخراج به دلیل توانایی یا عملکرد وجود دارد:

 

اخراج برای سلامتی

برخی از موارد اخراج به دلیل بیماری می تواند منجر به تبعیض شود. به عنوان مثال، اگر کارفرما کارمند را به دلیل معلولیتی که بر عملکرد او تأثیر می گذارد اخراج کند، ممکن است کارمند بتواند از او شکایت کند. چنین اخراج هایی کارفرمایان را ملزم می کنند که ویژگی های محل کار یا شغل های جایگزین را قبل از اخراج کارمند در نظر بگیرند.

 

اخراج به دلیل میزان توانایی

اگر کارفرما بخواهد یک کارمند را به دلیل میزان توانایی اخراج کند، باید یک رویه عادلانه را دنبال کند. این بیشتر شامل دادن هشدار برای بهبود قبل از اخراج است. همچنین شامل ارائه آموزش به کارکنان، قرار دادن آنها در یک برنامه بهبود عملکرد و تعیین اهداف قابل دستیابی است. کارفرما باید به طور منظم پیشرفت کارمندان را پیگیری کند و در صورت عدم تغییر، می تواند آن ها را منصفانه اخراج کند.

 

3. تعدیل نیرو

تعدیل نیرو زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت‌ها بخشی از نیروی کار را از کار برکنار کنند. اگر کارفرما از رویه های درست پیروی کند، تعدیل نیرو می تواند دلیل منصفانه ای برای اخراج باشد. این معمولاً شامل یک فرآیند مشاوره و بررسی کار جایگزین برای کارمند قبل از اخراج است. کارفرمایان همچنین می توانند کارکنان را به دلیل تعطیلی کسب و کار اخراج کنند. نمونه های دیگر دلیل تعدیل نیرو عبارتند از:

 

 • زمانی که در شرکت کار کمتری برای پرسنل وجود دارد
 • هنگامی که شرکت تغییر مکان می دهد
 • زمانی که کسب و کار به یک نقش یا عملکرد خاص نیاز ندارد
 • وقتی یک سازماندهی مجدد صورت می گیرد و نقش های جدیدی برای کسب و کار مورد نیاز است

 

4. غیر قانونی بودن یا نقض محدودیت قانونی

شرکت‌ها می‌توانند عادلانه کارمندان را در صورت نقض یک قانون خود اخراج کنند. به عنوان مثال، اگر یک کارمند گواهینامه نداشته باشد و با ماشین به محل کار برود، شرکت می تواند او را اخراج کند. نمونه های دیگری از اخراج هایی که در این دسته قرار می گیرند عبارتند از:

 

 • اگر ویزای کار کارمند در داخل کشور منقضی شود
 • اگر کارمند صلاحیت لازم برای انجام کار را نداشته باشد
 • اگر کارمند سابقه کیفری جدید داشته باشد

5. برخی دلایل اساسی دیگر

این دسته شامل هر دلیل منطقی دیگری است که زیرمجموعه دسته بندی های استاندارد قرار نمی گیرد. تعریف قانونی برای اخراج در این دسته وجود ندارد، اما برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

 

 • اگر مدت قرارداد مدت معین منقضی شود
 • اگر کارمندان اصلی برگردند و شرکت کارمند موقت استخدام کرده باشد. (مثل مرخصی زایمان)
 • اگر کارمندی با تغییر شرایط و ضوابط شرکت موافقت نکند
 • اگر تضاد منافع قابل توجهی وجود داشته باشد، مانند یک کارمند ارشد که با شریکی برای رقیب اصلی شرکت کار می کند.
 • اگر یک تضاد شخصیتی وجود داشته باشد که باعث ایجاد مشکلات اساسی برای شرکت شود

 

روند اخراج

روند اخراج چگونه کار می کند:

 

موضوع را بررسی کنید

اولین مرحله از فرآیند اخراج تحقیقات است، که در آن کارفرما حقایق پرونده را مشخص می کند. کارفرما می تواند با جمع‌آوری داده‌ها و مدارک از ادعای خود حمایت کند. به عنوان مثال، اگر یک کارمند همیشه دیر می‌آید، کارفرما می‌تواند از سیستم حضور و غیاب  استفاده کند تا نشان دهد کارمند چه زمانی و چند بار دیر سر کار آمده است.

 

یک نامه اولیه بفرستید

پس از انجام تحقیقات، کارفرما به صورت کتبی به کارمند اطلاع می دهد که موضوع چیست. این نامه اولیه به عنوان اولین هشدار رسمی عمل می کند و به کارمند اطلاع می دهد که انتظارات شرکت را برآورده نمی کند. کارفرما همچنین می تواند یک ایمیل با جزئیات مشکل را ارسال کند.

 

جلسه اخراج

 

اخراج

هنگامی که کارفرما مشکل را به کارمند اطلاع می دهد، جلسه اخراج را تعیین می کند. این جلسه به کارمند این فرصت را می دهد تا از خود در برابر ادعاهای مطرح شده دفاع کند. کارفرمایان به کارکنان زمان معقولی می دهند تا برای جلسه اخراج آماده شوند. عدم انجام این کار می تواند منجر به اخراج ناعادلانه و شکایت قضایی شود. در طول جلسه، کارفرما توضیح می دهد که مشکل کارمند چیست و هر مدرکی که دارد را ارائه می دهد. اگر کارمند نتواند به جلسه برود، باید با دلیل مناسب به رئیس خود اطلاع دهد که یک جلسه دیگر تنظیم کند.

 

تصمیم گیری

پس از جلسه ، کارفرما در مورد اقدام مناسب برای کارمند تصمیم گیری می کند. آن ها می توانند بلافاصله تصمیم بگیرند که شما را اخراج کنند یا به شما فرصتی دوباره بدهند تا خودتان را ثابت کنید. شرکت‌ها معمولاً تصمیم اخراج را به صورت کتبی برای کارمند ارسال می‌کنند.

 

درخواست تجدیدنظر

هنگامی که کارفرما تصمیم خود را می گیرد، فرصتی برای تجدید نظر در مورد نتایج جلسه اخراج وجود دارد. این به شما اجازه می‌دهد تا در مورد پرونده اعتراض کنید، به خصوص اگر با تصمیم شرکت مخالف باشید و فکر می کنید که اخراج شما اشتباه و یا غیرمنصفانه است.

 

از آنجایی که اخراج شدن مشکلات زیادی به همراه دارد، برای همه کارمندان امنیت شغلی مهم است. می توانید مقاله امنیت شغلی چیست و کدام مشاغل بیشترین امنیت را دارند را در این خصوص بخوانید.

 

دینگ ارائه دهنده راهکار اتوماسیون حضور و غیاب

دینگ یکی از برترین ارائه دهنده‌های راهکار اتوماسیون حضور و غیاب با محصولات و خدمات مرتبط آماده ارائه خدمت به شماست، در صورت لزوم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *