7 مرحله آموزش برای کار تیمی موثر

به اشتراک گذاشتن مقاله

بعد از تیم سازی برای مدیران بسیار مهم است که بدانند چگونه مهارت های کارکنان خود را برای کار گروهی موثر تقویت کنند. آموزش تیم در گروه پویایی ایجاد می کند و تضمین می کند که همه اعضا به فرصت های توسعه حرفه ای دسترسی برابر دارند. درک نحوه آموزش تیم می تواند به ایجاد یک گروه قوی برای برآوردن اهداف کسب و کار کمک کند. در این مقاله، نحوه و انواع آموزش تیم را مرور می‌کنیم، درباره اینکه چرا آموزش تیم مهم است بحث می‌کنیم و نکات ضروری آن را بیان می‌کنیم.

 

نحوه آموزش تیم

مراحل آموزش:

 

1. نظر اعضای تیم را بپرسید

دریافت نظر اعضای گروه یک استراتژی عالی برای ابتکارات آموزشی است. نظرسنجی به پیدا کردن زمینه هایی که به تخصص بیشتری نیاز دارند کمک می کند. مانند یادگیری نرم افزار جدید،تفکر خلاق یا برقراری ارتباط بهتر در کار گروهی. اگر چند عضو تیم موضوعات مشابهی را پیشنهاد می کنند، بهتر است آن ها را در برنامه آموزشی بگنجانید.

 

2. زمان برنامه های آموزشی را هماهنگ کنید

پس از تعیین موضوع، می توانید برنامه ریزی کنید تا زمان مناسب برای تسلط بر مهارت های جدید کار گروهی را تنظیم کنید. هماهنگ کردن برنامه تمرینی با فعالیت‌های روتین تیم تضمین می‌کند که آنها می‌توانند به طور کامل و بدون مشغله فکری آموزش ببینند.

 

3. منابع آموزشی را آماده کنید

گام بعدی تدوین برنامه های جلسات آموزشی است. برنامه ها می تواند شامل گفتگو، یادگیری مشارکتی، تصویری و سایر منابع آموزشی باشد. این برنامه ها به اعضای تیم کمک می کنند دانش خود را در حوزه های مختلف کار گروهی بهبود بخشند. برنامه های آموزشی را از قبل آماده کنید تا مطمئن شوید که اعضای گروه بیشترین بهره را از جلسات آموزشی می برند.

 

4. از روش های مختلف استفاده کنید

استفاده از چند روش مختلف یادگیری کارمندان را بیشتر جذب مطالب می کند. به عنوان مثال، 20 دقیقه اول ممکن است یک ارائه در مورد استراتژی های خدمات مشتری موجود و چگونگی تغییر آنها در آینده باشد. پس از ارائه، می توانید کارمندان را به چند گروه تقسیم کنید و از آنها بخواهید که با کار گروهی سناریوهای خدمات مشتری را شبیه سازی کنند. بعد از آن، گروه را دوباره جمع کنید تا تجربیات مشتری را با جزئیات بیشتر بررسی کنید و به سؤالات پاسخ دهید.

 

5. نکات کلیدی هر جلسه را مستند کنید

خلاصه مطالب هر جلسه به اعضای تیم کمک می کند آنچه را که آموخته اند به خاطر بسپارند. برای این کار می‌توانید از کار گروهی کمک بگیرید، مثلاً یک عضو تیم را برای یادداشت‌کردن نکات کلیدی هر جلسه تعیین کنید. همچنین ضبط جلسات می تواند مفید باشد، چراکه دسترسی همیشگی به مطالب را آسان می کند.

 

6. پس از آموزش نظرسنجی کنید

پس از هر جلسه آموزشی، یک نظرسنجی ناشناس برای کارمندان ارسال کنید. نمراتی که شرکت کنندگان می دهند می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا آموزش ها موفق بوده است یا خیر. همچنین می توانید بخواهید راه هایی برای بهبود پیشنهاد دهند. همچنین می توانید برای تقویت کار گروهی بخواهید تا بصورت گروهی این کار را انجام دهند.

 

7. ارزیابی موفقیت آموزش با شاخص های کلیدی عملکرد (KPI)

پس از پایان آموزش های مرتبط با مهارت ها و کار گروهی، می توانید عملکرد تک تک شرکت کنندگان را برای تعیین میزان موفقیت ارزیابی کنید. به عنوان مثال، اگر موضوع خدمات مشتری بوده است، می توانید یک نظرسنجی رضایت مشتری انجام دهید تا ببینید آیا مشتریان پس از آموزش راضی تر هستند یا خیر. اگر عملکرد قبلی تیم را با عملکرد فعلی مقایسه کنید، ممکن است متوجه شوید که آموزش ها باعث افزایش رضایت مشتری و کاهش شکایات شده است، که نشان می دهد ارزش سرمایه گذاری را داشته است.

 

موضوعات مهم آموزش برای تیم

 

کار گروهی

 

در اینجا انواع مختلفی از آموزش وجود دارد که می توانید برای تیم خود در نظر بگیرید:

 

آموزش تیم سازی

هدف از آموزش تیم سازی ایجاد پیوند قوی بین اعضای تیم است. تیم سازی کارکنان را تشویق می کند تا روابط کاری نزدیک تری برقرار کنند، در کار گروهی بهتر عمل کنند و خارج از محل کار با یکدیگر تعامل داشته باشند.

آموزش فرهنگ محیط کار

آموزش فرهنگ محیط کار به اعضا در مورد ارزش ها و هدف اصلی شرکت آموزش می دهد. هدف این آموزش حفظ فرهنگ محل کار و ترویج  همکاری و کار گروهی بین اعضای تیم است.

آموزش حل تعارض ها

آموزش حل تعارض ها به افراد گروه کمک می کند تا مسائل را تشخیص دهند و به عنوان یک تیم به دنبال راه حل باشند. آموزش حل تعارض بدین صورت است که سناریوهای تعارض ها در محل کار را شبیه سازی می کنید و از افراد می خواهید که مسائل را با کار گروهی حل کنند.

آموزش فرآیند تیمی

آموزش فرآیند تیمی می تواند شامل طیف گسترده ای از مسائل مانند حل اختلافات، پویایی گروه، شخصیت ها، کار گروهی موثر، عملکرد و ارتباطات باشد. این آموزش در طی زمان انجام می شود و به اعضای تیم اجازه می دهد تا خود را برای همکاری موثر با دیگران تغییر دهند.

آموزش فنی تیم

هر آموزشی که در آن افراد مهارت ها یا تکنیک های مرتبط را کسب کنند، آموزش فنی است. به عنوان مثال، تیم فناوری اطلاعات می‌تواند نحوه انجام تست‌های مهم را بیاموزد. این مهارت ها بر کار گروهی هم موثر است، چرا که افراد می توانند دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

آموزش مهارت های نرم

آموزش مهارت های نرم تمام جنبه های مهارت های بین فردی در محل کار را در بر می گیرد. که اغلب شامل مهارت‌های ارتباطی، مدیریت زمان، کار گروهی و همدلی می‌شود.

 

مزایای آموزش تیم

 

  • افزایش بهره وری
  • استانداردسازی فرآیندهای کاری
  • صرفه جویی در هزینه های شرکت
  • کاهش نیاز به نظارت و کنترل
  • ارتقای نیروی داخلی شرکت
  • یادگیری درست و اصولی
  • آشنایی بهتر با سیاست های اصلی شرکت
  • بهبود درک مشتری
  • به روز بودن اعضای تیم
  • بهبود کار گروهی و تیمی

بازی های زیادی وجود دارند که می توانند کار گروهی را تقویت کنند. در مقاله “15 بازی که کار گروهی را تقویت می کنند می توانید درباره این بازی ها بخوانید.

 

 

دینگ ارائه دهنده راهکار اتوماسیون حضور و غیاب

دینگ یکی از برترین ارائه دهنده‌های راهکار اتوماسیون حضور و غیاب با محصولات و خدمات مرتبط آماده ارائه خدمت به شماست، در صورت لزوم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *