15 بازی  که کار گروهی را تقویت می کنند

به اشتراک گذاشتن مقاله

برای اطمینان از اینکه یک تیم می تواند به طور منسجم کار گروهی کند، مهم است که بین افراد رابطه دوستی وجود داشته باشد. دستیابی به پیوند قوی بین کارکنان نیاز به زمان دارد. بازی های مختلف تیم سازی می تواند برای تقویت ارتباط بین افراد موثر باشند. در این مقاله، ما 15 بازی مختلف تیم سازی را نام می بریم که می توان از آنها برای ایجاد رابطه، انگیزه و افزایش بهره وری استفاده کرد.

 

هدف از بازی‌های تیم‌سازی صرفاً گرد هم آوردن کارکنان نیست، بلکه ایجاد یک فرهنگ کاری مثبت، اعتماد، کاهش تعارض، دوستی و تمرین کار گروهی است. این مزایا تأثیرمثبت بر افزایش بهره وری و مشارکت کارکنان دارد. در اینجا لیستی از فعالیت های تیم سازی را آورده ایم که می تواند به ایجاد روابط معنادار بین کارکنان کمک کند:

 

برای دانستن درباره اهمیت کار گروهی می توانید مقاله چرا کار گروهی ابزار اصلی موفقیت است را بخوانید.

1. پاورپوینت کارائوکه

این بازی برای آزمایش نحوه واکنش کارکنان در موقعیت های پرفشار در کار گروهی گزینه مناسبی است. در این بازی هر بازیکن مجموعه‌ای از اسلایدها را دریافت می‌کند که قبلاً ندیده‌ است و چالش این است که باید بداهه آن را به مخاطبان ارائه دهد. با استفاده از موضوعات مرتبط به کسب و کار می توان این بازی را ساده کرد.

 

2. ساختن یک داستان

در این فعالیت اعضای تیم باید از خلاقیت خود برای طراحی یک داستان با هم استفاده کنند. هر شرکت کننده یک کلمه یا جمله می گوید، نفر بعدی یک کلمه یا جمله به آن اضافه می کند. هنگامی که همه  جملات خود را اضافه کردند، نتیجه این کار گروهی معمولاً یک داستان جالب می شود که ارتباط بین کارمندان را هم بهبود می بخشد.

 

3. حقیقت یا دروغ

در کار گروهی مهم است که افراد شناخت کافی از یکدیگر داشته باشند. این بازی برای شناخت یکدیگر در یک تیم جدید مفید است. در این بازی هر نفر دو حقیقت و یک دروغ در مورد خود بیان می‌کند. سپس دیگران درباره اینکه کدام یک دروغ است بحث می‌کنند. این بازی به کارمندان این فرصت را می دهد تا اطلاعاتی را در مورد خود به اشتراک بگذارند و همکاران خود را بهتر بشناسند.

 

4. بهترین و بدترین

بازی های تیم سازی

 

در این بازی که به تقویت کار گروهی کمک می کند، هر یک از اعضای گروه بر روی تکه های کاغذ یک سوال “بهترین” و “بدترین” می نویسند. به عنوان مثال، در مورد بهترین شهری که به آن سفر کرده اید یا بدترین فیلمی که تماشا کرده اید. سپس، تمام سؤالات را در یک کاسه قرار می دهند و هر نفر یک کاغذ را بردارد و به سوال آن پاسخ دهد.

 

5. طرح یک ایده

این بازی یک کار گروهی موثر است. افراد را به گروه های کوچک “ارائه دهنده یک محصول” و “سرمایه‌گذاران” تقسیم کنید. مهم است که گروه ها ایده ای حرفه ای، واقع بینانه و خلاقانه ارائه دهند. برای واقعی کردن بازی، تیم ها می توانند مدل ها، نمودارها یا طرح هایی را ارائه دهند. برنده گروهی است که بیشترین سرمایه گذاری را کسب کند.

 

6. تاریخ تولد

شرکت کنندگان در این بازی کار گروهی در کنار هم صف می کشند و سپس به ترتیب تاریخ تولد و ماه خود مرتب می شوند. برای اینکه این بازی چالش برانگیز شود، می توان به افراد گفت که اجازه صحبت کردن ندارند و باید با پانتومیم آن را بیان کنند.

 

7. شکار

این بازی شامل تقسیم تیم به دو یا چند گروه و دادن لیستی از مواردی است که باید در مهلت تعیین شده افراد گروه آن ها را پیدا کنند. اولین تیمی که در کار گروهی بهتر باشد و همه موارد را پیدا کند، برنده می شود. برای جذاب‌تر کردن این بازی، می‌توان از معماها و سرنخ‌هایی برای هدایت بازیکنان استفاده کرد.

 

8. بازی دسته بندی

این فعالیت شامل جمع آوری انواع اشیا و قرار دادن آنها در مرکز اتاق است. جمع آوری مجموعه ای از چیزها مانند لیوان، دستبند، کتاب یا کیف پول. سپس افراد با کار گروهی هر مورد را به 4 دسته مختلف طبقه بندی می کنند. گروه‌ها دسته‌بندی خود را به اشتراک می‌گذارند. نتیجه این بازی دیدگاه های جالب در مورد چیزهای معمولی در کار و زندگی روزمره است.

 

9. گره

این بازی با تشکیل یک دایره بزرگ توسط شرکت کنندگان آغاز می شود. هر یک از اعضای تیم دست راست خود را دراز می کند و دست کسی را که جلوی او ایستاده است می گیرد. سپس افراد باید از کار گروهی و ارتباط موثر استفاده کنند تا همه را بدون رها کردن دستانشان باز کنند.

 

10. چیزهای بی اهمیت

برای این فعالیت، هر گروه  لیستی از چیزهای بی اهمیت مانند سوالاتی در مورد شرکت و محل کار درست می کند. شرکت کنندگان باید با مشورت و استفاده از اطلاعات یکدیگر بیشترین امتیاز را به دست آورند. این بازی کار گروهی و برقراری ارتباط را بهبود می دهد.

 

11. تیتر خبر

برای انجام این بازی خلاقانه، هر تیم یک روزنامه دریافت می کند. در مرحله بعد، افراد با کار گروهی باید با بریده های روزنامه تیترهای جالب و هوشمندانه درست کنند. سپس تیم ها می توانند به تیترها رای دهند و بهترین تیتر را انتخاب کنند. این بازی به خلاقیت در کار گروهی کمک می کند.

 

12. چه چیزی تغییر کرده است؟

این بازی کار گروهی با تقسیم شدن گروه به دو تیم آغاز می شود،  سپس افراد  به صف می شوند و روبروی یکدیگر قرار می گیرند. هر فرد مدت زمان مشخصی برای یادآوری لباس شخص روبروی خود دارد. سپس یک تیم پشت می کند، در حالی که تیم مقابل 10 چیز را در مورد ظاهر یا لباس گروه تغییر می دهد. سپس تیم دیگر 10 موردی را که تغییر کرده اند نام می برد.

 

13. نقاشی

برای این فعالیت، تیم را به دو دسته تقسیم کنید و از هر 2 نفر بخواهید به یکدیگر پشت کنند. یکی از اعضای تیم تصویری را دریافت می کند و آن تصویر را بدون اینکه نام تصویر را بگوید برای هم تیمی خود توصیف می کند و او سعی می کند آن را بکشد. این بازی توانایی های افراد گروه در کار گروهی،  برقراری ارتباط، رهبری و پیروی از دستورالعمل ها افزایش می دهد.

 

14. حدس فیلم

این بازی نشان می دهد که همکاران چقدر یکدیگر را می شناسند و با افزایش شناخت بازده کار گروهی تیم افزایش می یابد. شرکت کنندگان با نوشتن لیستی از 5 فیلم مورد علاقه خود شروع می کنند. سپس هر فهرست را به گروه نشان می دهند، و آن ها باید حدس بزنند که لیست متعلق به چه کسی است.

 

15. پرورش یک گیاه

این یک بازی طولانی مدت است که روحیه  مراقبت و رقابت دوستانه در جهت کار گروهی را تقویت می کند و در عین حال دفترکارتان را پر از گل و گیاهان می کند. هر کارمند گیاهی را برای مراقبت انتخاب می کند و روی میز خود قرار می دهد. سپس، هنگامی که گیاه تغییرات مشخصی کرد، مانند رسیدن به ارتفاع معین یا رشد یک گل، امتیاز دریافت می کند. کارمندی که پس از یک دوره 3 ماهه بیشترین امتیاز را دریافت کند برنده می شود.

 

دینگ ارائه دهنده راهکار اتوماسیون حضور و غیاب

دینگ یکی از برترین ارائه دهنده‌های راهکار اتوماسیون حضور و غیاب با محصولات و خدمات مرتبط آماده ارائه خدمت به شماست، در صورت لزوم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *