هر آنچه لازم است درخصوص مالیات حقوق ۹۹ و ۹۸ بدانید

مالیات حقوق 99

به اشتراک گذاشتن این مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

در تمامی جوامع افرادی که در آن کشور مشغول به فعالیت و کسب در آمد هستند موظف به پرداخت مالیات هستند. هدف از دریافت مالیات از افراد جامع توزیع عادلانه در آمدها می‌باشد. بدین صورت که افراد بسته به در‌آمد خود ملزم به پرداخت مالیاتی هستند که از سوی نظام مالیاتی کشور تعیین شده‌است. در این مطلب در مورد مالیات حقوق ۹۹ بیشتر خواهید آموخت.

هر چه میزان در‌آمد افراد بیشتر باشد میزان دریافت مالیات نیز افزایش پیدا خواهد کرد و افراد کم در آمد جامعه نیز از پرداخت مالیات معاف هستند. ما در این مطلب می‌خواهیم میزان مالیات حقوق ۹۸ و ۹۹ را بررسی کرده و میزان دقیق آن را برای حقوق بگیران و افردی که مشغول به فعالیت‌های اقتصادی هستند مشخص کنیم.

مالیات حقوق چیست؟

مالیات حقوق چیست؟

یکی از راه‌های کسب در آمد در جوامع امروزی کسب مالیات از صاحبان مشاغل و حقوق بگیران می‌باشد. همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم هدف اصلی از دریافت مالیات از سوی دولت توزیع عادلانه درآمد‌ها می‌باشد. مالیات حقوق از جمله مالیات‌هایی است که به طور مستقیم دریافت شده و میزان آن با توجه به در‌آمد اشخاص تعیین می‌شود.

مالیات برحقوق از نظر کارایی، حجم ،ثبات و سهولتی که در دریافت دارد از اهمیت بسیار بالایی برخورار است. بر اساس ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم کشور که به تصویب نمایندگان رسیده است تمامی افراد جامعه اعم از افرادحقیقی و حقوقی که در کشور مشغول به فعالیت‌های خدماتی ، اقتصادی و …. هستند مشمول پرداخت مالیات می‌باشند.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات حقوق هستند

براساس قانون تعیین شده تمامی افرادی که مشغول به کار و فعالیت بوده و حقوق دریافت می‌کنند و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیز هستند مکلف به پرداخت مالیات حقوق هستند. این دسته از افراد باید بخشی از حقوق دریافتی خود را که از سوی وزارت اقتصاد و دارایی تعیین شده‌است به عنوان مالیات حقوق به این وزارت خانه پرداخت کنند.

البته این نکته نیز شایان ذکر است که میزان این مالیات هر ساله متفاوت بوده و براساس بخشنامه‌ای که از سوی وزارت اقتصاد و دارایی به تمامی صاحبان مشاغل و بنگاه‌های اقتصادی فرستاده می‌شود کارفرمایان موظف هستند میزان مالیات تعیین شده را به شماره حساب‌های خاص این وزارت خانه واریز کنند.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات حقوق هستند

مالیات حقوق ۹۹ چقدر است

در سال ۹۹ دولت بر اساس لایحه بودجه مبلغی بالغ بر ۱۹۵ هزار میلیارد تومان را به عنوان در‌آمد مالیاتی تعیین کرده‌است. حقوق بگیرانی که میزان حقوق دریافتی آن‌ها در ماه سه میلیون تومان و یا کمتر از این میزان می‌باشد از پرداخت مالیات حقوق معاف می‌باشند. از دیگر مواردی که در مالیات حقوق ۹۹ تصویب شده است این نکته می‌باشد که معافیت مالیاتی در سال جاری با سقف ۳۶ میلیون تومان تعیین شده‌است.

نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه به نرخ ده درصد  و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست درصد و نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات بیست و پنج درصد می‌باشد.

جریمه عدم ارسال یا تاخیر در ارسال مالیات

جریمه عدم ارسال یا تاخیر در ارسال مالیات

طبق ماده ۱۹۷ قانون مقرارت مالیات در صورت عدم ارسال لیست مالیاتی، دو ‌درصد حقوق پرداختی و در صورت عدم پرداخت مالیات درصورتی‌که مشمول مالیات گردند، بر اساس ماده ۱۹۹  مشمول جریمه‌ای معادل ده ‌درصد مالیات پرداخت ‌نشده در موعد مقرر و دو و نیم درصد مالیات به ازای هرماه نسبت به مدت تأخیر از سررسید پرداخت، خواهد‌بود.

مالیات حقوق ۹۸

براساس بخشنامه‌ای ک در تاریخ بیست و چهارم فروردین ماه سال ۹۸ منتشر شده‌است سقف مالیات بر حقوق با توجه به قانون سالانه مبلغی معادل ۳۳ میلیون تومان می‌باشد.

– نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر معافیت مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه ۲۰ درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تاشش برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد و نسبت به مازاد شش برابر ۳۵ درصد است.

– حقوق اعضا هیأت علمی دانشگاه‌ها با رعایت ماده (۵) قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی، با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم، در سال ۱۳۹۸ مشمول مالیات به نرخ ۱۰ درصد خواهد بود.

– بر اساس ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوقی اعضا رسمی هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از درآمد مشمول مالیات حقوق اعضای هیأت علمی موضوع این قانون، با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم حداکثر ۱۰ درصد به عنوان مالیات کسر می‌شود.

 

سامانه حضور و غیاب آنلاین دینگ

مقالات مرتبط

شرایط گرفتن دستگاه پوز و ثبت نام آن
کسب و کار

شرایط گرفتن دستگاه پوز و ثبت نام آن

با تغییر سیستم بانکداری و عرضه گسترده کارت های اعتباری نیاز به دستگاه های کارتخوان افزایش یافته است. این روزها مبادلات به جای پرداخت وجه نقد

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

زنبیل خرید