چگونه درخواست افزایش حقوق کنیم؟

درخواست افزایش حقوق

به اشتراک گذاشتن این مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

آیا به فکر درخواست افزایش حقوق خود هستید؟ در این صورت حتما خیلی استرس دارید! 

تهیه کردن یک طرح پیشنهادی مناسب برای افزایش حقوق، می تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد. به طور کلی صحبت کردن راجع به پول در فرهنگ ما یک نوع تابو است. از این رو، بسیاری از ما از صحبت کردن درباره ی حقوق و دستمزد احساس ناراحتی می کنیم.

طبق تحقیقات انجام شده، نشان داده شده است که یکی از شایع ترین دلایل عدم مذاکره در مورد حقوق، احساس ناخوشایند مربوط به صحبت کردن در مورد درخواست پول بیشتر و یا درخواست ارتقا شغلی است!

چه زمانی برای درخواست افزایش حقوق مناسب است؟

چه زمانی برای درخواست افزایش حقوق مناسب است؟

زمان بندی در اینجا یک نقش کلیدی دارد و قوانین طلایی پیرامون این موارد عبارت است از:

 قبل از درخواست افزایش حقوق چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

قبل از درخواست افزایش حقوق، باید موارد ذکر شده در زیر را در نظر بگیرید:

چگونه کارفرما را قانع کنید که لایق افزایش حقوق هستید؟

چگونه کارفرما را قانع کنید که لایق افزایش حقوق هستید؟

شما باید قادر باشید که به طور واضح و محسوس واقعیت های مربوط به دستاوردهای خود را به اثبات برسانید. به عنوان مثال، کپی هایی از ایمیل ها، گزارش ها، نتایج و دستاوردهای خود، مشتری هایی که افزایش داده اید و کارهایی که تحت نظر و مدیریت شما انجام شده است را تهیه کنید و به کارفرما ارائه دهید.

از اطلاعاتی که در سازمان های معتبر و انجمن های صنفی ثبت شده است استفاده کنید تا مدارک شما را تائید کنند. با این کار به درخواست خود جهت افزایش حقوق اعتبار بخشیده‌اید.

نکاتی که باید هنگام درخواست افزایش حقوق در نظر بگیرید

نکات زیر را حتما در نظر بگیرید:

۱. صبور باشید

صبور بودن کمی خلاف توصیه های فوق به نظر می رسد، ولی بهتر است ادامه مطلب را به دقت بخوانید. نمی توانید انتظار داشته باشید که هر بار که به موفقیتی دست یافتید افزایش حقوق هم داشته باشید- این رفتار باعث می شود رئیس شما نسبت به این رفتار شما حساسیت نشان دهد و شخصیت شما زیر سوال برود.

پس یک قانون کلی خوب چه می تواند باشد؟  منتظر سر رسیدن قرارداد یک ساله خود شوید و یا حداقل صبر کنید تا یک سال از آخرین ترفیعی که گرفتید بگذرد.

۲. پرونده خود را آماده کنید

بله شما باید برای افزایش حقوق خود درخواست بدهید، ولی باید کارفرمای خود را هم متقاعد کنید. اگر شرکت شما برسی سالانه انجام نمی دهد، از سرپرست خود بخواهید تا یک بررسی کامل برای شما انجام دهد. می توانید از این جلسه استفاده کنید تا نشان دهید دلائل کافی برای افزایش حقوق را دارید.

۳. از آنها بازخورد بخواهید

اعتماد به نفس داشته باشید، ولی ظرفیت پذیرش انتقاد را هم باشید. در حقیقت، خود شما باید از آنها بخواهید تا شما را مورد نقد قرار دهند؛ چرا که اگر خود شما در پی یک ارزیابی صادقانه از عملکرد خود باشید، رئیس شما متوجه خواهد شد که شما درباره ی نقش و عملکرد خود بسیار جدی هستید.

۴. عددی را مد نظر بگیرید

درخواست افزایش حقوق با عدد

فقط به طور کلی درخواست افزایش حقوق نکنید- مقدار افزایشی را که می خواهید چه به تومان و چه به صورت درصد مشخص کنید و روشن کنید که این رقم منطقی است و تحقیقات خود را راجع به آن انجام داده اید. از مربیان یا سایر افراد مورد اعتماد که رشته کاری آنها با شما یکی است مشورت بگیرید و یا از سایت های شغلی بازدید کنید تا به یک حد متوسط و معمول برای افزایش حقوق خود برسید.

۵. زندگی شخصی خود را وارد این موضوع نکنید

مسائله ی افزایش حقوق خود را حرفه ای نگه دارید. ممکن است برای تامین هزینه ی افزایش اجاره ی منزل خود واقعا نیاز به پول اضافی داشته باشید، ولی در نظر داشته باشید که رئیس شما علاقه ای به شنیدن این حرف ها و هزینه های اضافی شما ندارد.

۶. قدردان باشید

این مساله نیازی به گفتن ندارد، ولی فراموش نکنید که حتما از کارفرمای خود به خاطر وقتی که برای شما گذاشته است تشکر کنید. مسلما او درگیر مسائل و کارهای زیادی است و اختصاص دادن ساعتی برای شما و رسیدگی به درخواست شما بسیار گران بها است. 

حتی اگر او به درخواست شما پاسخ منفی داد، نا امید نشوید و باز هم از او تشکر کنید. همچنین می توانید عنوان کنید که دلیل موافقت نکردن او را درک می کنید و از او بپرسید که ایا می توانید به جای یک سال، بعد از شش ماه دوباره درخواست بررسی مجدد بدهید یا خیر.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟

[wp_ulike]

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

زنبیل خرید