شناور شدن ساعت کار کارمندان خوب است یا بد؟

به اشتراک گذاشتن این مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

صرف نظر از نوع شغل، داشتن توانایی چینش ساعات کاری به صورت دلخواه می تواند آسان ترین راه جهت حفظ یک تعادل پایدار بین کار و زندگی بدون کاهش ساعات کاری باشد. در اینجا مواردی بیان شده اند که افراد باید در ارتباط با ساعات کاری انعطاف پذیر بدانند.

ساعت کاری شناور چیست؟

کار کردن با ساعت کاری انعطاف پذیر نوعی از کار کردن است که کارمند را قادر می سازد تا علاوه بر تنظیم ساعات کاری بر اساس نیاز های فردی، به فعالیت های غیر کاری خود نیز بپردازد.

کارمندان باید جهت تغییر نوع برنامه ریزی کاری از یک زمان ثابت به زمانی انعطاف پذیر با کارفرمای خود صحبت کنند. این برنامه ریزی شغلی می تواند شامل کار کردن از راه دور (مثلا در خانه) یا تنظیم زمان شروع و پایان کار کردن در حدود ساعاتی مشخص باشد.

 با انجام این برنامه ریزی، زمان کار کردن کارمند در اختیار خود او بوده و فرد می تواند بیشتر از ساعات کاری قرار داد شده نیز کار کند. تمامی افرادی که حداقل ۲۶ هفته برای یک کارفرما کار کرده اند می توانند داشتن ساعات کاری انعطاف پذیر را درخواست دهند. بسیاری از کارفرمایان داشتن ساعات کاری انعطاف پذیر را به عنوان بخشی از مزایای فرصت شغلی پیشنهادی خود بیان می کنند. توجه داشته باشید که شناور شدن ساعت کاری باید به موافقت کارفرما برسد.

چه افرادی می توانند ساعت کاری شناور داشته باشند؟

افراد باید علاوه بر داشتن شرایط قانونی مورد نیاز سطح بالایی از خود انگیزشی را نشان داده و بتوانند زمان خود را به صورت موثر مدیریت کنند. نحوه محاسبه ساعات کاری بر عهده کارفرما می باشد. با این حال، این کار اغلب توسط نرم افزار های مدیریت زمان و داشتن سطوحی از اعتماد به کارمند انجام می گیرد.

👈برای آشنایی بیشتر با نرم افزار حضور و غیاب برروی لینک زیر کلیک کنید.

چه مشاغلی می توانند ساعت کاری شناور داشته باشند؟

کارکنان تمامی حرفه ها و صنایع تا زمانی که به شرایط گفته شده پایبند باشند، می توانند کار کردن بر اساس ساعات زمانی انعطاف پذیر را درخواست دهند. کارفرما از لحاظ قانونی تعهد دارد که درخواست کارکنان خود را تحت هر شرایطی در نظر گیرد. با اینکه کارفرما توانایی رد کردن درخواست ها را دارد اما این عدم پذیرش باید با دلایل منطقی توجیه شود. از جمله این دلایل منطقی می توان به ایجاد هزینه های بیشتر یا نیاز به ثابت بودن ساعات کاری اشاره کرد.

انواع دیگر از ساعات کاری انعطاف پذیر

علاوه بر داشتن ساعات کاری انعطاف پذیر روش های دیگری نیز برای تغییر ساعات کاری برنامه ریزی شده وجود دارند که برخی از آن ها شامل کاهش ساعات کاری یا تغییر الگوی شیفت های کاری می شوند. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اشتراک شغل

در این روش یک شغل و بار کاری آن بین دو نفر تقسیم شده و به هر فرد وظایف و کار های مشخصی تعلق می گیرد. با به اشتراک گذاری شغل حجم کاری آن کمتر شده و افراد می توانند ساعات کاری انعطاف پذیری داشته باشند.

کار پاره وقت

در این مورد حجم کار با کوتاه تر کردن یا کم کردن تعداد روز های کاری کاهش می یابد.

دور کاری

در صورت امکان کارمند می تواند از خانه خود و بدون رفتن به محل کار شغل خود را انجام دهد. البته در این روش ممکن است ساعات کاری به همان میزان باقی بمانند.

ساعات فشرده

کارمند همان ساعات کاری را در روز های کمتری انجام می دهد.

ساعات کاری سالانه

در چنین روشی ساعات کاری کارمند در سال باید برابر با یک مقدار خاص باشند. با این روش فرد می تواند شغلی انعطاف پذیر داشته و در مواقع پر مشغله کمتر کار کند.

ساعات کاری متفاوت

ساعت شروع، پایان و استراحت می تواند متغییر باشد.

تعویض شیفت

کارمندان شیفت های کاری را بین خود به گونه ای تقسیم می کنند که بهترین نتیجه برای هر فرد بدست آید.

در تمامی این نمونه ها، انعطاف پذیری شغلی به طور گسترده به نقش، مسئولیت ها و محیط کاری فرد بستگی دارد.

مزایای شناور شدن ساعت کار کارمندان چیست؟

داشتن ساعات کاری انعطاف پذیر مزایای بسیاری هم برای کارمند و هم برای کارفرما دارد. با داشتن ساعات کاری انعطاف پذیر کارمندان می توانند:

❇ در مواقع پر مشغله کمتر کار کنند

❇ فرصت مراقبت از کودکان خود را داشته باشند

❇ تعادلی پایدار بین شغل و زندگی خود به وجود آورده و زمان کافی برای پرداختن به ورزش ها و سرگرمی های خود داشته باشند.

کارفرمایان اغلب جهت حفظ بیشتر کارمندان و توسعه فرصت های استخدامی خود ساعات کاری انعطاف پذیر را به کارمندان خود پیشنهاد می دهند. کارمندان با داشتن ساعات کاری انعطاف پذیر زندگی شادتری خواهند داشت. شرکت ها می توانند با ارائه ساعات کاری انعطاف پذیر روحیه کارمندان و بازدهی کسب و کار خود را بالا تر ببرند.

اپلیکیشن حضور و غیاب آنلاین دینگ

 

 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟

[wp_ulike]

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

زنبیل خرید