چگونه بر استرس کاری غلبه کنیم؟

استرس کاری

به اشتراک گذاشتن این مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

واقعیت این است که صرف نظر از اینکه شما چه نوع کاری انجام می دهید، استرس در محیط کار برای کارفرمایان و کارمندان مضر است. برای یافتن عوامل ایجاد کننده استرس شغلی ، دلیل مضر بودن زیاد آن و نکات مفیدی برای کنار آمدن با استرس در محیط کار، ادامه مطلب را بخوانید.

راه های مدیریت استرس کاری

همانطور که می بینید، استرس شغلی برای شغل و کیفیت کلی زندگی شما مضر است. در اینجا چند نکته برای کمک به کنار آمدن با استرس در محل کار آورده شده است:

۱- بدون پیچیده کردن آن، در مورد تعارضات صحبت کنید

صحبت در مورد استرس کاری

چالش در هر شغلی اتفاق می افتد – و چه بین همکاران باشد یا مدیران، اجتناب ناپذیر است. طریقه برخورد شما با آن چالش، تعیین می کند که آیا این موضوع یک نقطه استرس زا خواهد بود یا نه.

نگذارید درگیری ادامه پیدا کند. اگر درگیری بین کارمندان وجود دارد، یا شما یک کارمند هستید و با یک شخص دیگر سر و کله می زنید، باید به آن رسیدگی شود. از راه حل های مدیریت درگیری که در دفترچه راهنمای کارمندان ذکر شده استفاده کنید. نادیده گرفتن کشمکش باعث از بین رفتن آن نمی شود. این کار باعث بزرگتر شدن آن می گردد.

از بیان پاسخ های تنبیهی خودداری کنید. مجازات، به جای پاداش، ترس ایجاد می کند، که باعث ایجاد استرس کاری می گردد. منازعات و مشکلات را به طور مثبت حل کنید، و نه از طریق تقویت منفی.

۲. احساس وفاداری در کارمندان خود ایجاد کنید

نحوه برخورد درست با کارمند بسیار مهم است. با نشان دادن اینکه به کارمندان خود اعتماد دارید و برای آنها ارزش زیادی قائلید، احساس وفاداری و ایمنی ایجاد می کنید. این کار باعث کاهش استرس کاری می شود. 

افرادی که می گویند کارفرمایانشان نسبت به آنها وفادار نیستند، در مقایسه با کارمندان که از وفاداری کارفرمای خود راضی هستند، استرس شغلی بیشتری را تجربه می‌کنند. قرار گرفتن در محیطی سرشار از وفاداری و اعتماد، استرس های غیرضروری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

۳. تا حد ممکن از برنامه های کاری نامنظم پرهیز کنید

برنامه کاری نامنظم

کارمندان حقوق بگیر مجبور نیستند با برنامه های مختلف کاری کنار بیایند، اما کارمندان ساعتی این کار را انجام می دهند. و این، یک استرس بزرگ است. تقریباً بروز درگیری جدی در کار و خانواده در مورد این موضوع را گزارش می کنند.

تغییر شیفت تصادفی، برنامه های شغلی آنکال (آماده به کار) همگی می توانند منجر به ایجاد استرس گردند، زیرا کارمندان وقتی که صحبت از تعادل بین کار و زندگی باشد، دائماً در بلاتکلیفی به سر می برند. آنها هرگز نمی دانند چه موقع باید به میزان زیاد کار کنند، و برای آنها دشوار است که بتوانند برنامه های شخصی خود را تنظیم کنند یا حتی در هر لحظه از کار خارج شوند.

۴. سلامتی را بخشی از روتین روزانه کارمندان خود کنید

از آنجا که استرس می تواند بیماری جسمی ایجاد کند، انجام هر کاری که در توان دارید برای حفظ سلامتی کارمندان خود، می تواند با استرس کاری مقابله کند. روش های مختلفی وجود دارد که کارفرمایان می توانند افراد را به سلامتی ترغیب کنند:

– عضویت در باشگاه

عضویت در باشگاه برای مدیریت استرس کاری

شما می توانید به کارمندان خود، کارت عضویت در سالن بدنسازی (یا تخفیف) بدهید.

– استفاده از تکنولوژی‌های سلامت

دستگاه هایی مانند FitBit یا JawBone Up را به کارمندان بدهید، که گام‌ها، ضربان قلب و فعالیت را اندازه گیری می کنند. مسابقاتی داشته باشید که کارمندان در آن بر سر بیشترین فعالیت برای بردن جوایز رقابت کند.

– میان وعده‌های سالم تهیه کنید

میان وعده های سالم را به جای غذای بی ارزش و نوشابه های شیرین در اتاق استراحت در دسترس قرار دهید.

– چکاپ رایگان

با یک کلینیک محلی همکاری کنید تا آزمایشات رایگان مانند قند خون، کلسترول یا فشار خون را برای کارمندان ارائه دهد.

– کارمندان را تشویق به استراحت کنید

اطمینان حاصل کنید که کارمندان شما از تعطیلات و زمان استراحت خود به خوبی بهره می برند. کارمندان سالم و استراحت کرده، استرس کاری کمتری دارند و کارها را بهتر انجام می دهند. 

۵. تفاوت استرس خوب و استرس بد را بدانید

همه استرس ها بد نیستند و از همه استرس ها نمی‌توان (یا نباید) اجتناب کرد. استرس خوب به شما انگیزه می‌دهد. ضرب الاجل‌ها، آزمون ها یا اینکه از شما خواسته شود در مقابل دیگران صحبت کنید – اینها همه موقعیت های استرس زا، اما انگیزه سازی برای ما هستند. استرس خوب کوتاه مدت است و حتی می تواند عملکرد مغز را تقویت یا بهبود بخشد. وقتی فشار زیاد است، مغز دقیق تر می شود.

در حالی که استرس بد، مزمن است. این کار به سلامتی شما آسیب می رساند، سرعت شما را کند می کند و حتی می تواند باعث جلوگیری از تفکر شود.

اساساً، استرس از واکنش جنگ یا فرار شما استفاده می‌کند. استرس خوب به شما فرصت می دهد تا از این واکنش استفاده کنید، اما استرس بد شما را در مساله گرفتار و خسته می‌کند. مهم است که تفاوت بین استرس خوب و بد را بدانید تا متوجه شوید که مشکل چیست و کدام یک در واقع به شما کمک می کند.
 

۶. استرس کاری خود را با کسی در میان بگذارید

صحبت در مورد استرس کاری

این که به کسی بگویید که با استرس دست و پنجه نرم می کنید، خواه مدیر باشد یا همکار، به شما کمک میکند. آنها ممکن است بتوانند به شما کمک کنند، یا شما را برای مراجعه به شخصی که می تواند این کار را انجام دهد راهنمایی کنند.

– نتایجی را که می خواهید ببینید، در نظر بگیرید

قبل از اینکه با یک مدیر صحبت کنید، چند ایده درباره اینکه یک راهکار مناسب می تواند چگونه باشد، داشته باشید. ممکن است فرصتی بیابید تا شما به آنها راهکار بدهید.

– آیا دیگران هم مانند شما استرس دارند؟

اگر می دانید دیگران هم مانند شما استرس دارند، به مدیر خود اطلاع دهید. هرکسی شجاعت حرف زدن ندارند، اما اگر دیگران استرس داشته باشند، این اضطراب در همه کارمندان رخنه می کند.

– از بیانی بدون سرزنش استفاده کنید

کلماتی که استفاده می کنید را به دقت انتخاب کنید و از سرزنش دیگران خودداری کنید. عبارات را جوری جمله بندی کنید که به شما مرتبط است. به عنوان مثال به جای “جیمز رسیدن به اهداف فروشم را برای من غیرممکن می کند”. بگویید “من در تلاش برای دستیابی به اهداف فروش خود هستم”.

– منبع استرس را بشناسید

منابع استرس کاری

اگر منبع استرس شما فرد خاص، شیفت کاری یا وظایفی است که بیش از توان شماست، آماده باشید تا مورد خود را به طور منسجم بیان کنید. برای یک مدیر شنیدن “من استرس دارم!” سخت است و اگر آنها نمی دانند چه چیزهایی باعث ایجاد آن شده است، شما راهی برای بهبود آن بلد باشید.

– راه حل های مشخصی بخواهید

اگر فقط نیاز به تخلیه و یک جلسه مشاوره دارید، ممکن است مدیر شما بهترین فرد برای مراجعه نباشد. اما اگر واقعاً به دنبال راه حل هستید، جلسه را بدون مشخص کردن کارهای خاصی که می توانید انجام دهید یا انتظار دارید در تغییر وضعیت استرس زای شما کمک کند، ترک نکنید.

داشتن استرس کاری چیز شرم آوری نیست. اگر کمکی دریافت نکنید و اجازه دهید استرستان پیشرفت کند، بدتر است. بیشتر مدیران ترجیح می دهند کارمندان بیایند و به آنها بگویند که در کار دچار استرس شده اند تا اینکه از طریق مهلت های از دست رفته یا بهره وری پایین این موضوع را دریابند.

سامانه حضور و غیاب آنلاین دینگ

مقالات مرتبط

شرایط گرفتن دستگاه پوز و ثبت نام آن
کسب و کار

شرایط گرفتن دستگاه پوز و ثبت نام آن

با تغییر سیستم بانکداری و عرضه گسترده کارت های اعتباری نیاز به دستگاه های کارتخوان افزایش یافته است. این روزها مبادلات به جای پرداخت وجه نقد

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

زنبیل خرید