مهارت های مورد نیاز برای عضو یک تیم حرفه ای بودن

به اشتراک گذاشتن مقاله

قبلا از اهمیت کارگروهی و ویژگی های مهم آن گفته ایم. در این مقاله می خواهیم درباره مهارت هایی که شما به عنوان یک عضو از تیم نیاز دارید و همچنین راه های تقویت آن صحبت کنیم.

درباره اهمیت کارگروهی می توانید مقاله “چرا کار گروهی ابزار اصلی موفقیت است” را بخوانید. همچنین درباره ویژگی های مهم یک تیم خوب هم می توانید در مقاله “10 ویژگی یک تیم خوب” بخوانید.

مهارت های کار گروهی چیست؟

مهارت‌های کار گروهی به توانایی‌ها و ویژگی‌هایی گفته می شود که کار کردن با دیگران را برای شما آسان‌تر می‌کند. که این شامل توانایی شما برای تعامل و کار موثر با دیگران در طول پروژه ها، جلسات یا سایر همکاری ها می شود. همچنین شامل مهارت های اساسی مانند مسئولیت پذیری، گوش دادن فعال و برقراری ارتباط خوب است. مانند همه مهارت ها، مهارت های کار تیمی را می توان با تمرین و تجربه توسعه داد و بهتر کرد.

 

چرا مهارت های کار گروهی مهم است؟

مهارت های کار تیمی مهم هستند زیرا به شما این امکان را می دهند که به خوبی با دیگران برای رسیدن به اهداف تیم کار کنید. حتی در کسب و کارهایی که کار بصورت گروهی نیست، باز هم باید با دیگران تعامل داشته باشید و برای حل مشکلات با یکدیگر همکاری کنید. که این می تواند شامل همکاران، مدیران و مشتریان باشد.

مهارت های کار گروهی

مهارت های کار تیمی ترکیبی از بسیاری از مهارت های نرم است که می تواند در طول زمان ارتقا یابند. در اینجا چند نمونه از مهارت های کلیدی کار گروهی آورده شده است:

 

1.ارتباط برقرار کردن

ارتباط یکی از جنبه های کلیدی کار تیمی موفق است. ارتباطات  شفاف به یک تیم اجازه می دهد تا به طور موثر با هم کار کنند و به اهداف خود برسند. با برقراری ارتباط خوب، می توانید بهتر با گروه هماهنگ شوید، بر چالش ها غلبه کنید، اختلافات را حل کنید و به اهداف تیم دست یابید.

 

2. مدیریت زمان

مدیریت زمان خوب با مسئولیت پذیری همراه است. مدیریت مناسب زمان تضمین می کند که اولویت ها به درستی مشخص شده اند و به فرد مناسبی واگذار شده اند. اگر همه اعضای تیم مهارت مدیریت زمان داشته باشند، می توانند وظایف خود را به طور درست و تاثیرگذار انجام دهند و پروژه های خود را طبق برنامه پیش ببرند.

 

3. حل مسئله

 

مهارت حل مسئله

حل مسئله در یک تیم مهارت پذیرفتن نظرات مختلف و فکر کردن خارج از قائده و قانون است. با تجزیه و تحلیل دیدگاه‌های مختلف و استقبال از ایده‌های جدید می‌توان مسائل را شناسایی کرد. همچنین می توان بر چالش‌هایی غلبه کرد که ممکن است به تنهایی قادر به حل کردن آنها نبوده باشیم.

 

4. گوش دادن فعال

کار در یک تیم مستلزم گوش دادن بدون قضاوت یا تعصب است. فهم درست از آنچه سایر هم تیمی ها می گویند شما را قادر می سازد دیدگاه متفاوتی نسبت به موضوعات داشته باشید. این به شما این امکان را  می دهد که به درستی و آگاهانه تصمیم بگیرید.

 

5. تفکر انتقادی

تفکر انتقادی برای تصمیم گیری بهتر و آگاهانه تر ضروری است. برای رسیدن به یک تصمیم درست باید همه جوانب یک موضوع را سنجید. تفکر انتقادی شامل مهارت گوش دادن فعالانه نیز می باشد. با درست گوش دادن است که می توانیم به درستی تحلیل و انتقاد کنیم.

 

6. همکاری

ماهیت مهارت های کار تیمی برای این است که کار با هم در یک تیم آسان تر شود. گاهی اوقات این همکاری می تواند چالش برانگیز باشد، اما در عین حال، فرصت خوبی برای کشف دیدگاه ها و خلاقیت های مختلف است. همکاری با اعضای تیم میل به یادگیری و مشارکت را افزایش می دهد.

 

7. همدلی

اعضای تیم باید نسبت به هم درک و همدلی داشته باشند. باید این توانایی را داشته باشید تا خود را به جای دیگران بگذارید و دیدگاه آنها را درک کنید. این به شما کمک می کند تا تصمیمات بهتری در مورد ارتباط خود با آنها در تیم بگیرید و بهتر با هم کار کنید.

 

8. صداقت

صداقت در یک تیم همراه با مسئولیت پذیری و همکاری است. اگر همه اعضای تیم باهم صادق باشند، آنگاه پیشرفت پروژه ممکن خواهد بود. صداقت به اعضای تیم اجازه می‌دهد تا مسئولیت اشتباهاتشان را بپذیرند. گاهی صداقت داشتن می تواند سخت باشد اما نباید فراموش کنیم که لازمه پیشرف در شغل مان است.

 

9. مثبت بودن

ذهن مثبت داشتن برای همه اعضای یک تیم مهم است. مثبت اندیشی و داشتن اشتیاق برای به موفقیت رسیدن، مسیرموفقیت را هموار می کند. همچنین محیط کاری شادتر ایجاد می کند، که این خود باعث پیشرفت و بازده  کاری بیشتر گروه می شود.

مثبت بودن

چگونه مهارت هایمان را تقویت کنیم؟

برای بدست آوردن مهارت هایی که نام برده شد باید تمرین کنید. کارهایی هست که با انجام دادن آنها می توانید مهارت هایتان را بهتر کنید :

 

  • از انتقادها و بازخورد های همکار یا رئیس تان استقبال کنید
  • اهداف شخصی در جهت پیشرفت کاری تان داشته باشید
  • همیشه به دنبال راه حل برای چالش های گروه باشید
  • فعال باشید و از هر موقعیتی برای همکاری در پروژه های گروهی استفاده کنید
  • به ایده های هم تیمی هایتان احترام بگذارید
  • با هم گروهی هایتان ارتباط برقرار کنید
  • از کارهای هم تیمی هایتان قدردانی کنید
  • بهترین اعضای گروه را الگوی خود قرار دهید و از آنها پیروی کنید
  • فروتن باشید

 

 

دینگ ارائه دهنده راهکار اتوماسیون حضور و غیاب

دینگ یکی از برترین ارائه دهنده‌های راهکار اتوماسیون حضور و غیاب با محصولات و خدمات مرتبط آماده ارائه خدمت به شماست، در صورت لزوم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *