6 عنصر تیم ورک موفق

به اشتراک گذاشتن مقاله

کار گروهی موفق می تواند به یک کسب و کار کمک زیادی کند. کسب مهارت های کار گروهی افراد را قادر می سازد تا به اعضای کلیدی تیم تبدیل شوند. دانستن این نکات به شما کمک می کند که به یک عضو ارزشمند تیم تبدیل شوید. در این مقاله، ما به عناصر مختلفی که باعث کار تیمی موفق می شود می پردازیم.

 

کار گروهی چیست؟

کار گروهی تلاش مشترک یک گروه برای تکمیل و انجام یک پروژه یا رسیدن به یک هدف مشترک است. کسب این مهارت ها برای تبدیل شدن به یک عضو قابل اعتماد و ارزشمند در هر تیمی مهم است. کار تیمی موفق مزیت های زیادی از جمله تقویت روحیه، بهره وری و کیفیت کار به همراه می آورد.

 

اینکه بتوانید به عنوان بخشی از یک تیم کار کنید، نشاندهنده توانایی شما در همکاری و مدیریت تعارضات برای انجام کارها است. همچنین کار گروهی نیازمند آن است تا هر یک از اعضای تیم انعطاف پذیر باشند و در بیان نظرات خود احساس راحتی کنند و در عین حال به نظرات متفاوت احترام بگذارند.

 

عناصر کار گروهی موفق چیست؟

6 عنصر کار گروهی موفق که منجر به ایجاد تیم های قوی می شود، شامل موارد زیر است:

 

1. ارتباطات

ارتباط خوب اساس کار گروهی موفق است و یکی از مهم ترین عناصر آن است. ارتباط مؤثر مستلزم این است که شنونده و سخنگوی خوبی باشید. یک کارمند خوب می تواند به طور موثر ارتباط برقرار کند. ضروری است که بتواند انتقادات سازنده ارائه دهد و در ارائه نظرات متفاوت احساس قدرت کند. ارتباطات باز به ایجاد روابط حرفه ای با مشتریان کمک می کند و مشارکت های کاری قوی را بین همکاران پرورش می دهد.

 

2. تعهد

ضروری است که همه افراد متعهد به اهداف و ماموریت تیم باشند. این شامل درک اهداف تیم است. این تعهد ملزم به درک هر یک از اعضای تیم ازاهداف و نحوه انطباق با آن است. افراد می توانند با ارائه ایده های نوآورانه و تمرکز بر هدف نهایی، تعهد خود را به اهداف مشترک تیم نشان دهند.

 

3. احترام گذاشتن

کارگروهی

 

برای انجام کار گروهی موفق، لازم نیست اعضای تیم یکدیگر را دوست داشته باشند. ممکن است درگیری ها یا اختلافات داخلی وجود داشته باشد، اما مهم این است که حرفه ای بودن و احترام متقابل برای تک تک اعضای تیم وجود داشته باشد.

ساده ترین راه برای به دست آوردن احترام، احترام گذاشتن است. فرهنگ مثبتی که در آن همه احساس ارزشمندی کنند، می‌تواند در نتیجه احترام ایجاد شود. راه‌های نشان دادن احترام عبارتند از رسیدن به موقع در جلسات، گوش دادن به ایده‌های دیگران، حتی اگر با آن ها مخالف باشید، از قبل آماده شدن برای جلسات و سخنرانی‌ها و ایفای نقش خود بدون هیچ مشکلی.

 

4. تقسیم کار

واگذاری درست وظایف به هر یک از اعضای تیم و بر اساس توانایی های آن ها عنصر مهم کار گروهی است. واگذاری درست وظایف، اعضای تیم را قادر می سازد تا نقاط قوت و ضعف خود را بفهمند. در یک کار گروهی قوی، هر یک از اعضا باید جنبه‌های مختلف هر نقش را به خوبی بدانند تا هر نقش به مناسب‌ترین اعضای تیم سپرده شود.

5. سازگاری

کار گروهی مؤثر مستلزم سازگاری فردی است. این ممکن است شامل بیرون آمدن از منطقه امن خود باشد تا به موقعیت های جدید عادت کنید. سازگاری به شما کمک می‌کند تا با کسب مهارت‌های جدید رشد کنید. توانایی تطبیق پذیر بودن برای همکاری در یک تیم اثربخشی کار گروهی را افزایش می دهد.

 

6. برنامه های مشخص

یک عنصر کلیدی کار گروهی موفق این است که اطمینان حاصل کنید که هر یک از اعضای تیم از اهداف یا برنامه ها آگاه هستند و درک روشنی از نحوه انجام آن ها دارند. این به ایجاد هویت تیم کمک می کند. می‌توانید یک پروژه و هدف را به بخش های کوچک‌تر تبدیل کنید، و سپس آن را بین اعضای تیم تقسیم کنید. داشتن جلسات منظم، اعضای تیم را قادر می‌سازد تا درباره موانع، وظایف و دستاوردها بحث کنند، این از احتمال بروز هرگونه سوءتفاهم جلوگیری می کند.

 

چگونه می توانید مهارت های کار گروهی خود را بهبود بخشید؟

بسیاری از عناصر ذکر شده در بالا همگی به هم مرتبط هستند. برای اینکه یک تیم به خوبی کار کند، لازم است همه عناصر وجود داشته باشند. به عنوان مثال، ارتباطات خوب به داشتن برنامه های مشخص مربوط می شود. زمانی که بتوانید به طور موثر با تیم در مورد مشکلات یا وظایف خود صحبت کنید، می توانید اهداف بزرگ تری ایجاد کنید. کار گروهی موثر اتفاقی نیست. این یک مهارت است که با تمرین به دست می آید، اما کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا توانایی های شما را برای کار در یک تیم بهبود بخشد، از جمله:

 

 • درخواست و ارائه بازخورد سازنده
 • یادگیری از همکارانی که مهارت‌های کار گروهی قوی دارند
 • تعریف دقیق نقش‌ها و مسئولیت‌ها
 • حل سریع تعارض ها
 • کمک و همدلی برای حل مشکلات تیم
 • جشن موفقیت های تیم

 

مهارت های کار گروهی را در رزومه خود نشان دهید

اگر جویای کار هستید، ممکن است بخواهید ویژگی‌ها و مهارت‌های کار گروهی را در رزومه خود برجسته کنید. شما می توانید این کار را با برجسته کردن موفقیت های گذشته خود به عنوان بخشی از یک تیم نشان دهید. نمونه هایی از مواردی برای نشان دادن این توانایی هاعبارتند از:

 

 • نمونه هایی از حل تعارضات قبلی
 • دستاوردی که به آن افتخار می کنید و توانایی شما را برای کار به عنوان بخشی از یک تیم نشان می دهد
 • موانعی که قبلاً به عنوان یک عضو تیم با آن ها روبرو شده اید و بر آن ها غلبه کرده اید
 • درک برابری و تنوع و ارزش آن ها در یک تیم
 • برجسته کردن مهارت ها، آموزش یا تجربه خاصی که در یک کار گروهی داشته اید

 

 

همچنین درباره بالا بردن اثربخشی کار گروهی می توانید مقاله نحوه به حداکثر رساندن اثربخشی کار گروهی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *