7 سوال مصاحبه درباره کار گروهی و نحوه پاسخ به آن ها 

به اشتراک گذاشتن مقاله

هدف از مصاحبه شغلی این است که بفهمید آیا مهارت و تجربه لازم برای موفقیت در یک شغل را دارید یا خیر. بخش مهمی از این موضوع نحوه ارتباط و کار شما با سایر اعضای گروه است. برای تعیین اینکه آیا شما برای تیم آن ها مناسب هستید یا خیر، کارفرما ممکن است از شما در مورد کار گروهی سوالاتی بپرسد.

 

در این مقاله، ما به برخی از رایج ترین سوالات مصاحبه درباره کار گروهی، اینکه چرا کارفرمایان از این دست سوالات می پرسند و چگونه باید به آن ها پاسخ داد، می پردازیم.

 

چرا کارفرمایان درباره کار گروهی سوال می پرسند؟

کار گروهی یک مهارت نرم مهم برای مشاغلی است که نیاز به برقراری ارتباط و همکاری دارد. از آنجایی که محیط های کاری متفاوت هستند، یک کارفرما می‌خواهد بداند که آیا شما عضو مناسبی برای تیم آن ها هستید یا خیر. آن ها همچنین می خواهند بفهمند که آیا شما برای کار گروهی ارزش قائل هستید و آن را مفید می دانید یا اینکه کار فردی را ترجیح می دهید.

 

کارفرمایان همچنین ممکن است بخواهند ارزش افزوده ای که برای یک تیم به ارمغان می آورید را بدانند. آن ها می خواهند در مورد تجربیات مثبت و منفی شما از کار گروهی و آنچه از این تجربیات آموخته اید بشنوند. نمونه‌هایی از تجربیات مثبت ممکن است شامل اهدافی باشد که از طریق کار گروهی به آن ها دست یافته‌اید، در حالی که تجربیات منفی ممکن است شامل مواقعی باشد که پروژه‌ها به دلیل کار گروهی ناکارآمد شکست خورده‌اند.

 

سوالات متداول مصاحبه کار گروهی و نمونه پاسخ

استفاده از تکنیک مصاحبه STAR را برای پاسخ به سوالات مصاحبه در مورد کار گروهی در نظر بگیرید. این روشی برای پاسخ دادن به سوالات مصاحبه مبتنی بر شایستگی است، که به شما امکان می دهد تجربیات گذشته خود را به خوبی نشان دهید. در این روش پاسخ چهار بخش دارد:

 

موقعیت: موقعیت، نقش خود و زمانی که آن تجربه را توصیف کنید

وظیفه: جزئیات مربوط به وظیفه ای که باید انجام می شد و هدف پروژه را بیان کنید

اقدام: اقداماتی را که برای رسیدن به  هدف انجام دادید را شرح دهید

نتیجه: در مورد نتایج صحبت کنید

این به شما کمک می کند تا پاسخ های خود را به سوالات مصاحبه کار گروهی زیر سازماندهی کنید:

 

1. چه احساسی نسبت به کار در یک تیم دارید؟

کارفرمایان این سوال را می پرسند تا بدانند آیا شما با سبک کاری آن ها سازگار هستید یا خیر. هنگام پاسخ دادن باید صادق باشید و سعی کنید نمونه ای از تجربه کاری قبلی خود را ارائه دهید.

 

مثال: “من از کارگروهی لذت می برم و متوجه شده ام که هنگام همکاری نتیجه کارم بهتر است.” با این حال، از کار فردی هم لذت می برم و معتقدم که این مهارت برای برخی از کارها ضروری است. در آخرین کارم روی یک پروژه با یک تیم چهار نفره کار کردم. ما هر روز صبح جلساتی داشتیم تا در مورد پیشرفت کار بحث کنیم. و بعدازظهرها زمانی را صرف کار روی بخش‌های مربوط به خودمان می‌کردیم، که احساس می‌کنم برای من مفید بوده است.

 

2. یک تیم خوب چه ویژگی ای دارد؟

این سوال مهمی است که مصاحبه کنندگان می پرسند، زیرا آن ها می خواهند بدانند که آیا روش کار شما با فرهنگ فعلی شرکت آن ها مطابقت دارد یا خیر. پاسخ خود را با یک مثال شرح دهید.

 

مثال: «در آخرین کارم، با یک تیم کوچک برای برنامه ریزی و ارائه چندین پروژه کار کردم. چیزی که فکر می کنم باعث شد کار گروهی خیلی خوب پیش رود، این بود که مدیرمان ما را کنترل نمی کرد و در صورت نیاز فقط حمایت می کرد. او جلسات هفتگی برای ما ترتیب داده بود تا پیشرفت‌ها و مشکلات مان را به اشتراک بگذاریم. مدیرمان به کار ما اعتماد کرد ونتیجه این بود که ما می خواستیم که تیم موفق شود.

 

3. از زمانی برایمان بگویید که مهارت های کار گروهی قوی از خود نشان دادید.

با پرسیدن این سوال، مصاحبه کننده سعی می کند بفهمد که آیا شما ویژگی هایی را دارید که آن ها در کار گروهی به دنبال آن هستند یا خیر. نمونه‌ای از تجربه حرفه‌ای خود انتخاب کنید که به بهترین وجه مهمترین مهارت‌های تیمی را برجسته می‌کند.

 

مثال: «من در یک تیم فروش کار کردم که در آنجا باید فروش ماهانه خود را افزایش می‌دادیم. در جلسات هفتگی با کار گروهی به دنبال ایده های نوآورانه برای فروش بودیم. در نهایت، چندین ایده تیم پذیرفته شد و توانستیم فروش سالانه خود را تا 20% افزایش دهیم.

 

4. درباره یک پروژه تیمی که شکست خورده بگویید.

 

کار گروهی

شکست چیزی است که برای همه اتفاق می افتد و مصاحبه کننده ای که این سوال را می پرسد می خواهد بداند که شما انعطاف پذیری و قدرت لازم برای غلبه بر شکست و درس گرفتن از آن را دارید یا خیر.

 

مثال: من یک بار با یک تیم روی یک پروژه پیچیده برای یک مشتری بین المللی کار کردم. به دلیل اشتباهات در ارتباطات و سوء تفاهم، پروژه با استرس زیاد افراد گروه، با تأخیر و با مبلغ بیش از بودجه تحویل داده شد. در این تجربه، اهمیت ارتباط شفاف را از همان ابتدای پروژه در کار گروهی آموختم.

 

5. آیا تا به حال با مدیران یا هم تیمی هایی که با آنها هماهنگ نبوده اید کار کرده اید؟ چگونه این را مدیریت کردید؟

تقریباً همه تجربه کار گروهی با مدیر یا هم تیمی‌ای را دارند که دوستشان نداشته اند. با پرسیدن این نوع سوالات در مورد همکاری، مصاحبه‌کنندگان می خواهند بفهمند که چقدر شما حرفه ای هستید و کار خود را  در اولویت قرار می دهید. صادقانه به این سوال پاسخ دهید، اما مراقب باشید که لحن خود را مثبت نگه دارید.

 

مثال: «از آنجایی که هر کس روش کار متفاوتی دارد، طبیعی است که پیوستن و هماهنگ شدن با یک تیم جدید زمان می برد. با این حال، من هرگز با مدیران یا همکارانم مشکل خاصی نداشته ام. وقتی کارگروهی جدیدی را شروع می کنم، دوستانه و با شفافیت با هم تیمی ها و مدیرانم ارتباط برقرار می کنم و سوالاتی می پرسم تا انتظارات شان را از خودم بدانم. به این ترتیب، از هر گونه مشکلی در آینده جلوگیری می کنم.’

 

6. چگونه تیم خود را با انگیزه نگه می دارید؟

سوالات مصاحبه کار گروهی مانند این در مصاحبه های پست های مدیریتی بسیار رایج است. زیرا مصاحبه کنندگان می خواهند در مورد مهارت های رهبری شما بدانند. با این حال، حتی برای نقش‌های غیر مدیریتی، اگر بتوانید مهارت‌های خود را در رهبری نشان دهید، مصاحبه‌کنندگان تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

 

مثال: «من معتقدم مردم زمانی بیشترین انگیزه را دارند که بتوانند به وضوح نتیجه مورد نظر یک پروژه را ببینند و نقش خود را در دستیابی به این هدف درک کنند. به همین دلیل، من همیشه در اوایل پروژه با تیم در مورد کار گروهی، نقش هایی که هر فرد بر عهده می گیرد و اینکه چگونه به ما کمک می کند تا به سمت هدف نهایی حرکت کنیم، صحبت می کنم.

همچنین تیم را تشویق می‌کنم تا ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و به ایده های بقیه گوش دهند. به این ترتیب، همه از همان ابتدا انگیزه دارند.

 

7. چگونه به اعضای تیم بازخورد می دهید؟

این هم یک سوال مصاحبه کار گروهی است که معمولاً از نامزدهای نقش های مدیریتی پرسیده می شود. مدیران ممکن است دوست داشته باشند ببینند که آیا می توانید بازخورد سازنده و مفیدی به همکاران خود بدهید یا خیر.

 

مثال: «من همیشه اعضای تیم را به خاطر کار خوبی که انجام می‌دهند تشویق کنم، اما فکر می‌کنم به همان اندازه مهم است که وقتی مشکلی پیش می‌آید زودتر به آن ها اطلاع دهم. به عنوان مثال، در آخرین شغلم، دستیارم مسئول هماهنگی سفر من و  دو مدیر دیگر بود. او از رزروها یادداشت برداری می‌کرد و به هر مدیری برنامه سفرها را ایمیل می‌کرد. من نگران بودم که انتقال اطلاعات دست نویس به ایمیل ممکن است باعث اشتباه شود و منجر به از دست دادن یک پرواز شود.

من به دستیارم کمک کردم تا یک تقویم مجازی ایجاد کند تا رزروهای سفر را مستقیماً وارد آن کند وبا مدیران دیگر به اشتراک بگذارد. به او توضیح دادم که چرا این ممکن است روش کارآمدتری باشد. دو مدیر دیگر تحت تأثیر قرار گرفتند و از دستیار من در مورد مدیریت تقویم سفر تعریف کردند.

 

درباره بازخورد در کار گروهی می توانید مقاله “10 استراتژی برای دریافت بازخورد در کار گروهی” را بخوانید.

 

دینگ ارائه دهنده راهکار اتوماسیون حضور و غیاب

دینگ یکی از برترین ارائه دهنده‌های راهکار اتوماسیون حضور و غیاب با محصولات و خدمات مرتبط آماده ارائه خدمت به شماست، در صورت لزوم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *