9 استراتژی موفق برای کسب ارتقا شغلی

به اشتراک گذاشتن مقاله

کسب ارتقا شغلی در محل کار، می‌تواند منافع مختلفی را برای ما به همراه داشته باشد. این مسئله بیش از هر چیزی جایگاه ما در محیط کار را بالا می‌برد و پرستیژ بیشتری به ما می‌بخشد. پس از آن، دومین و شاید مهم‌ترین مزیت ارتقای شغلی، افزایش حقوق و دستمزد است. در آخر، رضایت از خود و به‌دست‌آوردن موفقیت‌های فردی و باطنی نیز از دیگر دلایلی هستند که افراد را به تلاش برای کسب ارتقا شغلی ترغیب می‌کند.

برای گرفتن ترفیع در محل کار، باید بهترین عملکرد کاری را از خود نشان دهید و با پشتکار و مسئولیت‌پذیری بتوانید توجه مافوق خود را جلب کنید. تجربه، مهارت کاری و تلاش برای افزایش دانش حرفه‌ای، مهم‌ترین پیش‌شرط‌های کسب ارتقا شغلی هستند. علاوه بر این‌ها، استراتژی‌های دیگری هم وجود دارند که به شما کمک می‌کنند سریع‌تر به ارتقا شغلی دست پیدا کنید و در محیط کار‌تان همچون ستاره‌ای بدرخشید. در این مطلب قرار است 9 مورد از موثرترین و بهترین استراتژی‌ها را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

ارزشمند بودن

1. ارزشمند باشید

برای اینکه بتوانید سریع‌تر به ارتقای شغلی دست پیدا کنید، باید ببینید که کسب‌و‌کار یا سازمان شما، از شما چه چیزی می‌خواهد. نگاهی به چارت سازمانی در این مورد می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. دوست‌داشتنی‌ترین کارمندان برای یک سازمان، آن دسته افرادی هستند که ارزشی را به سازمان اضافه کنند؛ فلذا توجه به این مورد و تلاش بی‌وقفه برای ارزشمند کردن کارتان، می‌تواند یک راه‌حل خوب برای کسب ارتقا شغلی باشد.

 • تقویت‌های مهارت‌های شخصی و حرفه‌ای منجر به خلق نتایج بهتر و بازدهی بیشتر شما خواهد شد. همین مورد می‌تواند به پیشرفت سازمان شما نیز کمک کند.
 • گسترش حیطه کاری در سازمان و آشنایی با بخش‌های جدید و افزایش دانش و توانایی‌هایتان در زمینه‌های مختلف نیز می‌تواند در این مورد، بسیار مفید باشد.

2. افرادی را که ارتقا گرفته‌اند الگو قرار دهید

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید به کمک آن به کسب ارتقا شغلی نزدیک شوید، توجه به افرادی است که اخیرا ترفیع گرفته‌اند. آگاهی موقعیتی، توجه به آنچه که دیگران قبل از شما انجام داده‌اند و الگوبرداری از آن‌ها، یکی از اصلی‌ترین کلیدهای کسب ترفیع است. برای این کار تنها کافی است که نگاهی به ظاهر و باطن افراد داشته باشید.

به دنبال رفتارهای شخصیتی، دستاوردها و عادت‌های او باشید. سپس از تمام آن‌ها الگوبرداری کنید، آن‌ها را بهبود ببخشید و برای کسب ارتقا شغلی خود، به کارشان بگیرید. به طور مثال اگر سازمان به دنبال مهارت‌های اجتماعی قوی‌تر در افراد است و فرد قبلی از همین طریق ارتقا گرفته، آن را در خود تقویت کنید، یا اگر توجه به اصول تیم سازی برای سازمان اهمیت دارد، روی همان تمرکز کنید.

3. از مافوق خود بازخورد بگیرید

یکی از بهترین راهکارها برای دانستن اینکه دقیقا چه کاری شما را به کسب ارتقا شغلی نزدیک می‌کند، این است که از مافوق خود بخواهید درباره عملکرد و رفتار حرفه‌ای شما نظر بدهد. از این طریق، در عین تقویت نقاط قوت، می‌توانید با نقاط ضعفتان هم آشنا شوید و به مرور زمان آن‌ها را بهبود بخشید. موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند که بازخوردهای مفیدی را از مدیر و یا کارفرما خود دریافت کنید:

 • اول از همه به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن درخواست خود را مبنی بر کسب ارتقا شغلی، برای کارفرما مطرح کنید.
 • فهرستی از تمام مهارت‌ها و دستاوردهای خود در محیط کار تهیه کنید و در اختیار کارفرما قرار دهید.
 • نشان دهید که عملکرد شما از ابتدای ورودتان به سازمان تا الان باعث رشد و پیشرفت سازمان شده و منافع بسیاری به همراه داشته است.
 • علاقه و اشتیاق خود را برای کسب ارتقای شغلی و رشد در مسیر حرفه‌ای خود به کارفرما نشان دهید.
 • درخواست خود را به‌صورت واضح و مستقیم با بیان جمله «چطور می‌توانم امسال ترفیع بگیرم» مطرح کنید.
 • در نهایت، بادقت تمام پیشنهادهای کارفرما را برای کسب ارتقا در سازمان دنبال کنید تا زودتر بتوانید به استانداردی که او در ذهن دارد نزدیک شوید.

4. کاری کنید که در محیط کار دیده شوید

برای اینکه بتوانید زودتر به کسب ارتقا شغلی دست پیدا کنید، بد نیست که گاهی از استراتژی‌های ماکیاولیستی استفاده کنید. سخت کارکردن هرچند بسیار ارزشمند و ستودنی است، اما تا زمانی که دیده نشود و کارفرما از آن اطلاع پیدا نکند، هیچ منفعتی برای شما به همراه نخواهد داشت. برای اینکه بتوانید در محیط کار ترفیع بگیرید، باید به نحوی عمل کنید که تمام تلاش‌های شما به بهترین شکل دیده شوند. راهکارهای زیر در این زمینه می‌توانند برای شما راهگشا باشند:

 • دنبال فرصت‌هایی باشید که به شما کمک می‌کنند مهارت‌ها و توانایی‌ها خود را به بهترین شکل نمایش دهید. به عنوان مثال جلسات کاری یکی از بهترین موقعیت‌ها هستند.
 • در حوزه تخصصی خودتان و در سایر بخش‌های سازمان، برای فعالیت‌ها و پروژه‌های تازه داوطلب شوید.
 • به‌صورت مداوم، درباره عملکرد خود از کارفرما نظرخواهی کنید. از آن‌ها بپرسید که نظرشان درباره کار شما چیست و چه پیشنهادی برای بهترشدن عملکردتان دارند.
 • ظاهر خود را به بهترین شکل حفظ کنید؛ همیشه شیک و مرتب باشید و از قوانین پوشش حرفه‌ای تبعیت کنید. ظاهر را برای کسب ارتقا شغلی دست‌کم نگیرید!

5. مهارت رهبری خود را نشان دهید

برای اینکه بتوانید به جایگاه بالاتری در محیط کار دست پیدا کنید و کسب ارتقا شغلی را با موفقیت پشت سر بگذارید، لازم است که همیشه و بی‌وقفه، مهارت‌های رهبری خود را به نمایش بگذارید. راهکارهای زیر می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند:

 • برای همکاران خود یک الگو باشید و احترام آنان را در زمینه حرفه‌ای و کاری به دست آورید.
 • هر زمان که فرصت مناسبی پیش آمد، به کارفرمای خود نشان دهید که می‌توانید تیم خود را به بهترین شکل رهبری کنید و به آن‌ها روحیه دهید.
 • تمام پروژه‌ها و وظایف موجود را به بهترین شکل با موفقیت به انجام برسانید؛ این کار باعث می‌شود که برای سازمان خود یک عضو لازم و ضروری به شمار بروید و به اولین و بهترین گزینه برای کسب ارتقا شغلی تبدیل شوید.
 • در زمینه رهبری در محیط کار مطالعه کنید و مهارت‌های خود را در این زمینه بهبود ببخشید.

ارتقا شغلی

6. مشکلات را شناسایی و حل کنید

هر کسب‌وکاری، هراندازه هم که خوب باشد، باز هم نقاط ضعف و ناکارآمدی‌های خاص خودش را دارد. یکی از راه‌های کسب ارتقا شغلی، شناسایی این دسته از مشکلات و ارائه راه‌حل برای آن‌ها است. اگر برای حل این مشکلات و رفع آن‌ها پیشقدم شوید، بدون شک ارزشمندی خود را به کارفرما نشان داده‌اید.

وضعیت فعلی سازمان خود را به دقت بررسی کنید و دنبال چیزهایی باشید که می‌توانند بازدهی سازمان و یا دیگر کارمندان را افزایش دهد. به طور مثال خرج‌های اضافی سازمان را شناسایی کنید، یا اینکه به دنبال راهکارهایی برای افزایش امنیت شغلی کارمندان باشید. حتی می‌توانید پیشنهاداتی هم برای تغییر دکوراسیون محیط ارائه کنید؛ در این مورد، ضعف‌هایی که ممکن است از بازدهی کارمندان در محیط کم کنند، گزینه بسیار خوبی هستند.

7. منبع انرژی مثبت در محیط کار باشید

همان‌طور که پیش از این به آن اشاره شد، نشان‌دادن مهارت‌های رهبری مهم‌ترین عنصر برای کسب ارتقا شغلی است. یکی از لازمه‌های مهارت رهبری، حفظ آرامش و مثبت ماندن در مواقع چالش‌برانگیز و بحرانی است. باید سعی کنید که همواره در تمام موقعیت‌ها، آرامش و تمرکز خود را حفظ کنید.

این کار باعث می‌شود که احتمال خطا در فعالیت‌هایتا تاحدامکان کاهش پیدا کند. به‌علاوه این مسئله باعث می‌شود که سایر اعضای تیم نیز روحیه مثبت خود را حفظ کنند. توصیه می‌کنیم که برای آگاهی از کار گروهی و اهمیت حفظ آرامش در آن، مقاله فواید کار گروهی را مطالعه کنید.

هشت؛ اخلاق کاری را به بهترین شکل حفظ کنید

حفظ اخلاق و وجدان کاری نیز از دیگر راه‌های مهم برای کسب ارتقا شغلی است. اخلاق‌مداری در محیط کار و پایبندی به قوانین محیط کار و توجه به چارت سازمانی می‌تواند شما را به خواسته‌تان نزدیک‌تر کند. عملکرد شما باید طوری باشد که به‌عنوان سخت‌کوش‌ترین و کامل‌ترین فرد در پست فعلی خود شناخته شوید. باید نشان دهید که برای پذیرش یک پست بالاتر حاضر هستید و در مقام فعلی خود، دیگر هیچ چیزی برای ارائه دادن ندارید.

 • خود را برای انجام هر کاری آماده کنید؛ هر کاری که حساب شما را از همکارانتان جدا کند و نشان دهد که شما از آن‌ها برترید.
 • تمامی فعالیت‌های روزانه خود را به بهترین و کامل‌ترین شکل انجام دهید و کارفرمای خود را مسحور کنید.
 • دقیق باشید؛ به زمان‌بندی اهمیت بسیاری دهید و برای جلسات و سررسید‌ها، حساسیت بسیاری قائل باشید.

9. مدام به خودتان انگیزه دهید

و در آخر، به یاد داشته باشید که کسب ارتقا شغلی، حتی گاهی ممکن است تا چند سال نیز به طول بینجامد. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در یک مدت کوتاه با تغییر رفتار خود ترفیع بگیرید و این کار ممکن است انرژی و صبر بسیاری را از شما طلب کند. به همین دلیل حفظ انگیزه نیز بسیار اهمیت دارد.

هر زمان که ناامید شدید، از خود بپرسید که چرا دوست دارید ترفیع بگیرید؟ آیا می‌خواهید حقوق و دستمزد بیشتری داشته باشید یا اینکه به رضایت شغلی برسید؟ پاسخ به این سؤال می‌تواند بزرگ‌ترین انگیزه برای تلاش شما باشد. تهیه یک فهرست از اهداف شغلی و دلایل تمایل به کسب ارتقا شغلی بسیار کمک‌کننده است. علاوه بر این، نکات زیر را هم حتما به‌خاطر داشته باشید:

 • همیشه به خودتان یادآوری کنید که شما قادر به انجام کارهای بزرگی هستید!
 • برای کسب ارتقا شغلی، یک جایزه شخصی برای خودتان تعیین کنید. این امر برای حفظ انگیزه و پشتکار اثربخشی بسیار بالایی دارد. این جایزه می‌تواند هر چیزی باشد؛ از یک سفر خانوادگی گرفته تا خرید کتاب، لباسی که مدت‌هاست قصد خرید آن را دارید و غیره.

استراتژی

کلام آخر

کسب ارتقا شغلی، خواسته قلبی بسیاری از کارمندان است. برای رسیدن به این هدف، سخت‌کوشی، پشتکار و کارکردن به بهترین شکل، بسیار ضروری هستند. اما در کنار این موارد، می‌توان از استراتژی‌هایی هم استفاده کرد که ما را زودتر به اهداف شغلی‌مان می‌رسانند. در این مطلب 9 استراتژی کاربردی را که بر کسب ارتقا شغلی موثر هستید، به شما معرفی کردیم. آیا تابه‌حال ارتقا شغلی را تجربه کرده‌اید؟ چه استراتژی‌هایی در این زمینه برای شما راهگشا بوده‌اند؟

 

 

دینگ ارائه دهنده راهکار اتوماسیون حضور و غیاب

دینگ یکی از برترین ارائه دهنده‌های راهکار اتوماسیون حضور و غیاب با محصولات و خدمات مرتبط آماده ارائه خدمت به شماست، در صورت لزوم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *