تکنیک‌ها و ابزارهای تصمیم‌گیری در کسب و کار

کسب و کار

به اشتراک گذاشتن مقاله

تیم خدمات مشتری (Customer Service) کسب و کار شما مستقیماً با مشتریان شما در تعامل است، به خصوص زمانی که مشکلی داشته باشند. در نتیجه، آنها بخش مهمی برای جلب رضایت مشتری و ایجاد وفاداری به برند هستند. اگر می‌خواهید آنها بهترین عملکرد خود را داشته باشند، باید با دادن حس استقلال و مالکیت به تیم خدمات مشتری خود، آنها را به گونه‌ای توانمند کنید که نتایج و تجربه بهتری را برای مشتریان رقم بزنند.

تصمیم گیری در هر سطح تجاری اتفاق می‌افتد، از جمله تصمیمات روزانه اعضای تیم و تصمیمات اجرایی گسترده که ممکن است نیاز به سال‌ها بررسی داشته باشد. با این حال، همه تصمیمات تجاری می‌تواند عواقب گسترده‌ای برای یک شما و کارکنان‌تان داشته باشد. تصمیم‌گیری یک مهارت حیاتی در کسب و کار است، اما مجبور نیستید آن را به تنهایی پیش ببرید یا به خود متکی باشید. ابزارها و تکنیک‌ها می‌توانند به شما کمک کنند.

 

5 مرحله تصمیم گیری

 

مراحل مربوط به تصمیم گیری معمولاً شامل موارد زیر است:

 

هدف خود را مشخص کنید

 

این ممکن است برای اهداف شخصی بی‌معنا به نظر برسد، اما هنگام تعیین اهداف تجاری بسیار مهم است. هرچه ذینفعان بیشتری مشارکت داشته باشند، احتمال اینکه اهداف شما نادرست باشند، بیشتر می‌شود. بنابراین، وضوح هدف کسب و کار بسیار مهم است.

 

اطلاعات مربوطه را جمع آوری کنید

کسب و کار

اطلاعات مناسب در مورد هدف کسب و کار خود و آنچه برای دستیابی به آن نیاز است جمع‌آوری کنید. به عنوان مثال، مسیرهای اقدام و جایگزین‌های مربوطه باید شناسایی و به طور کامل بررسی شوند. در این مرحله گزینه‌های خود را ارزیابی کنید، تصمیم‌گیرندگان باید تمام شواهدی را که جمع‌آوری کرده‌اند به دقت ارزیابی کنند.

 

انتخاب خود را انجام دهید

 

بر اساس تمام عوامل فوق، به تصمیم خود خواهید رسید. تصمیم خود را ارزیابی کنید و موفقیت تصمیم خود را با ارزیابی‌های کوتاه مدت و بلند مدت بسنجید.

 

ابزارها و تکنیک های تصمیم گیری

 

ده‌ها ابزار و تکنیک برای سازماندهی افکار شما در طول فرآیند تصمیم‌گیری برای کسب و کار وجود دارد. در اینجا برخی از گزینه‌های محبوب‌تر بررسی شده‌اند:

 

ماتریس تصمیم‌گیری

 

ماتریس تصمیم به شما کمک می‌کند تا همه گزینه‌های خود در کسب و کار را ارزیابی کنید. هنگام استفاده از ماتریس، یک جدول با تمام انتخاب‌های ستون اول و همه عواملی که در تصمیم‌گیری در سطر اول تأثیر می‌گذارد ایجاد کنید. در مرحله بعد، به هر گزینه امتیاز دهید تا بفهمید کدام عوامل مهم‌تر هستند. سپس یک امتیاز نهایی برای نشان دادن بهترین انتخاب محاسبه می‌شود.

 

لیست مزایا و معایب

 

بسیاری از کسب و کارها از نمودار T، یا لیست مزایا و معایب، برای سنجش مزایا و معایب همه گزینه‌ها استفاده می‌کنند. این لیست تضمین می‌کند که هنگام تصمیم‌گیری، تمام نتایج مثبت و منفی را در نظر بگیرید.

 

درخت تصمیم

 

درخت تصمیم یک نمودار یا مدل است که هر گزینه و نتایج آن را در نظر می‌گیرد. این تکنیک برای انجام تحلیل‌های آماری در کسب و کار نیز مفید است.

 

صدای چندگانه

 

تکنیک چند رای زمانی استفاده می‌شود که افراد متعددی در تصمیم‌گیری شرکت داشته باشند. این تکنیک کمک می‌کند تا فهرست گسترده‌ای از گزینه‌ها را به گروه کوچک‌تری کاهش دهید تا تصمیم نهایی کسب و کار مشخص شود.

 

تجزیه و تحلیل پارتو

 

تکنیک تجزیه و تحلیل پارتو هنگام تصمیم گیری بسیار مفید است. این ابزار کمک می‌کند تا با تعیین اینکه کدامیک بیشترین تأثیر را دارند، اولویت‌بندی تصمیماتی که باید، اتخاذ شوند.

 

تجزیه و تحلیل هزینه-منفعت

 

این تکنیک هنگام سنجش پیامدهای مالی هر جایگزین ممکن برای تعیین اینکه چه چیزی از دیدگاه اقتصادی منطقی‌تر است، استفاده می‌شود.

 

تجزیه و تحلیل مشترک

 

کسب و کار

تحلیل مشترک روشی است که رهبران کسب و کار برای تعیین ترجیحات مصرف‌کننده از آن استفاده می‌کنند.

 

تجزیه و تحلیل SWOT

 

تجزیه و تحلیل SWOT نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها را ارزیابی می‌کند تا به شما کمک کند بهترین تصمیم را در کسب و کاربگیرید.

 

تجزیه و تحلیل PEST

 

تجزیه و تحلیل PEST می‌تواند تصمیم‌گیری و زمان‌بندی را با تجزیه و تحلیل عوامل خارجی بهبود بخشد. این روش روندهای فعلی را برای کمک به پیش‌بینی روندهای آینده کسب و کار در نظر می‌گیرد.

 

تصمیم‌گیری مبتنی بر هوش مصنوعی

 

هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای برای کمک به کسب و کارها در تصمیم‌گیری بهتر استفاده می‌شود. هرچه یک تصمیم پیچیده‌تر باشد، مزایای استفاده از هوش مصنوعی بیشتر خواهد بود، زیرا این فناوری می‌تواند مقادیر قابل توجهی از داده‌ها را با استفاده از الگوریتم‌ها و قدرت محاسباتی پردازش کند.

 

چرا ابزارهای تصمیم گیری مفید هستند

 

کسب و کارها می‌توانند از ابزارهای تصمیم‌گیری به روش‌های زیر بهره‌مند شوند:

 

  • ابزارهای تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کنند تا داده ها را درک کنید.
  • ابزارهای تصمیم‌گیری، طوفان فکری و تفکر خلاق را تشویق می‌کنند.
  • ابزار تصمیم‌گیری به سازماندهی و اولویت بندی اهداف کمک می‌کند.
  • ابزارهای تصمیم گیری سوگیری را از فرآیند تصمیم گیری حذف می‌کنند.
  • ابزارهای تصمیم گیری از هدایت شرکت شما توسط مغالطه جلوگیری می‌کنند.

 

چرا انتخاب بهترین شیوه‌های تصمیم‌گیری مهم است

در حالی که تصمیمات مالی را می‌توان به طور عینی سنجید، هیچ مدل اقتصادی برای تصمیم گیری با هدایت اخلاقی وجود ندارد. حتی مشکل‌سازتر، کارکنانی که به عنوان عوامل تصمیم‌گیر عمل می‌کنند، ممکن است بیشتر بر اساس انگیزه‌های مالی شخصی عمل کنند، به‌جای اینکه به این اهمیت دهند که چه چیزی از نظر اخلاقی یا مالی برای کل کسب و کار بهترین است.

 

اتخاذ تصمیمات تجاری درست

 

تکنیک‌ها و ابزارهای مناسب می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین تصمیمات مبتنی بر داده را برای کسب و کار خود بگیرید. یک ماتریس تصمیم، لیست جوانب مثبت و منفی، تجزیه و تحلیل SWOT و موارد دیگر می تواند به شما کمک کند داده‌های مهم را غربال کنید و نتایج بالقوه را درک کنید.

 

ابزارهای تصمیم گیری همچنین می‌توانند تفکر خلاق را تشویق کنند، سوگیری‌ها را از بین ببرند و به شما کمک کنند تا اهداف کسب و کار خود را سازماندهی و اولویت‌بندی کنید. هنگامی که همه گزینه‌های خود را می‌سنجید و هر یک از نتایج بالقوه را در نظر می‌گیرید، انتخاب‌های آگاهانه‌تری ظاهر می‌شوند.

 

مقالات مرتبط: Google Business Profile برای بهبود حضور آنلاین کسب و کار

 

 

دینگ ارائه دهنده راهکار اتوماسیون حضور و غیاب

دینگ یکی از برترین ارائه دهنده‌های راهکار اتوماسیون حضور و غیاب با محصولات و خدمات مرتبط آماده ارائه خدمت به شماست، در صورت لزوم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *